BugünMakaleler

BAŞBAKAN İSRAFI ÖNLEYECEKMİŞ

cropped-DB32A183F424-3.jpgBaşbakan Binali Yıldırım dün AKP İl Başkanları toplantısında kamu başta olmak üzere israfın önlenmesi için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi. Doğrusu ben bu sözleri Başbakan Binali Yıldırım’dan işitince kulaklarıma inanamadım. Acaba ben mi yanlış anlamışım diye bir de haberi internet üzerinden kontrol ettim. Meğerse duyduklarım doğruymuş. Binali Yıldırım ne kadar iktisatlı adammış da bugüne kadar benim neden haberim olmamış diye de hayıflanmadım desem yalan olur. Eminim sizler de şaşırmışsınızdır. Doğrusu insanın inanası gelmiyor. Başbakan Binali Yıldırım tam olarak neler söylemiş bir bakalım.

“Bu hükümetin önemli işlerinden biri de maliyetleri, masrafları azaltmak, orta ve uzun vadede gelirleri artırmak. Gereksiz kaynak kullanımının önüne geçeceğiz. Verimsiz yatırımlara değil, daha verimli yatırımlara öncelik vereceğiz. Kamu başta olmak üzere israfın önlenmesi için her türlü tedbiri alacağız”

Başbakan aynen böyle konuştu. Bu durumda Başbakan Binali Yıldırım’a hangi gereksiz kaynakların önüne geçmek istediğini sormak lazım. Bu sözlerden tam olarak neyi kastettiğini de sormak lazım. Bana göre bu açıklamanın içeriğinde birçok konu var. Örneğin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dedikleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı var. Halen daha bu saraya ek olarak yapılması planlanan yeni projeler var. Örneğin bu Sarayın yanına 322 bin 88 metrekarelik Maliye Bakanlığı’na tahsis edilmek üzere yeni bir ek bina yapılacakmış. Bu proje 2019 yılında bitirilecekmiş. Şu an 2016 yılındayız. Bu proje 2019 yılında bitirilecekse tam üç yıl sürecek demektir. Üç yıl sürecek bir projenin maliyetini de varın siz düşünün. Saraya ek olarak yapılması planlanan bu proje Binali Yıldırım’ın açıkladığı gibi gereksiz yatırımlardan birisidir. Bu durumda Binali Yıldırım’ın bu projeyi iptal etmesi gerekiyor değil mi? Mevcut binaların köküne kramp girmediğine göre Maliye Bakanlığı pekâlâ mevcut binalar ile idare edebilir. Başbakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi hele bir maliyetleri azaltalım. Ondan sonra zaten icabına bakılır. Ben bu yüzden Binali Yıldırım’ın yapılması planlanan bu ek binayı iptal edeceğine inanıyorum. Almış olduğu bu karardan dolayı da kendisini ayrıca tebrik ediyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsunuz değil mi?

Doğrusunu isterseniz ben bundan önceki Başbakan Davutoğlu’ndan ülke ekonomisini rahatlatacak iktisatlı adımlar attığına hiç şahit olmamıştım. Eminim sizler de şahit olmamışsınızdır. İnsanın böylesine açıklamaları duyunca duygulanası geliyor. İnsanın ağlayası geliyor. Meğerse bugüne kadar durduk yerde Binali Yıldırım’ın boşu boşuna günahını almışız. Meğerse o ne kadar iktisatlı bir adammış da haberimiz yokmuş. Şimdi iyi ki Binali Yıldırım Başbakan olmuş diyorum. Ülkemiz artık onun iktisatlı maliye politikası sayesinde çağ atlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan dâhil onun haberi olmadan hiç kimse bir tane çivi bile çakamayacak. Suriyeli sığınmacılardan dolayı Avrupa Birliğinden fidye ister gibi para dilenmeyi de bırakıp, daha onlara borç para verir hale geleceğiz. Benim şimdiden içim içime sığmaz hale geldi. Daha ne diyeyim? Yeni Başbakanımız vatana millete hayırlı olsun. Allah tuttuğunu altın etsin.03.06.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title