Makaleler

BAŞBAKAN, EŞ BAŞKAN DEĞİL Mİ?

sait-balciBaşbakan şimdilerde işi gücü bırakmış, Mısır’da Mursi’nin devrilmesine veryansın ediyor. Hemen hemen gittiği her yerde İslam Ülkelerine ve Avrupa Ülkelerine Mursi’nin devrilmesine tepki vermedikleri için kızıyor. Peki, Arap Baharlarının yaşandığı ülkelerde devrilen liderler için sözüm ona bu Arap ve Avrupa Ülkeleri tepki vermişler miydi? Örneğin Irak’ta Saddam Hüseyin’in devrilmesinden dolayı Arap ve Avrupa Ülkeleri tepki vermişler miydi? Keza yine Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesine hangi ülkeler tepki verdi? Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesine hangi ülkeler tepki verdi? Yine Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesine tepki veren Arap ve Avrupa Ülkesi var mı? Peki, şimdi Mursi’nin devrilmesine Arap ve Avrupa Ülkeleri neden tepki versinler? Mursi’nin devrilmesini kınanacak bir neden var mı? Mursi’nin devrilen diğer liderlerden herhangi bir farkı var mı? Mursi’de bir diktatör değil miydi? Mursi’nin devrilmesi Arap ve Avrupa Ülkelerinin umurlarında mı? Onlar uygulanmakta olan Büyük Ortadoğu Projesinin ruhuna uymayan ülke liderlerinin devrileceğini zaten biliyorlar. Bu yüzden ne ses çıkartıyorlar ne de tepki veriyorlar. Bu durumu Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanı olduğunu itiraf eden Başbakan bilmemesi mümkün mü? Ancak Başbakan yakın arkadaşı olan Mursi’nin devrilmesini içine sindiremedi o kadar. Yoksa Eş Başkan olarak Başbakan’ın bu durumu bilmemesi mümkün değil.

Başbakan son günlerde kafasını bir de İslam İşbirliği Teşkilatı’na takmış durumda. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Mursi’nin devrilmesine yeterince tepki vermediğinden yakınıyor. Oysaki Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel sekreteri olarak Başbakan’ın kendilerine Mursi’nin kınanması yönünde bir talebi olmadığını söylüyor. ‘’Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’’. Siz bir taraftan üyesi olduğunuz İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olacaksınız amma velakin öbür taraftan da Mursi’nin devrilmesini kınama talebinde bulunmayacaksınız. Hiç olacak iş mi bu? Sonra Ekmeleddin İhsanoğlu’na, kınama yönünde herhangi bir çaba sarf etmediğinden yakınacaksınız. İhsanoğlu talep yoksa ne yapsın? Arkasında herhangi bir irade yokken kendi başına ortaya çıkıp delilik yapacak değil ya. İhsanoğlu, Mursi’nin devrilmesinin arkasında ABD’nin olduğunu bilmiyor mu? Bir taraftan İslam İşbirliği Teşkilatına Genel sekreter olacaksınız ama öbür taraftan işin içinde ABD’nin olduğunu bilmeyeceksiniz, sonrada ortada feryat figan edeceksiniz öyle mi? Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD tarafından uygulamaya konulan Büyük Ortadoğu Projesini gayet iyi bilmektedir. Bu yüzden de ses çıkarmamaktadır. Mısır’da Mursi’nin devrilme sürecini Başbakan ‘da bal gibi bilmektedir. Irak’ta Saddam Hüseyin’in, Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali’nin, Libya’da Muammer Kaddafi’nin, Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrileceğini bilen Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanı Erdoğan, Mursi’nin devrileceğini bilmeyecek öyle mi? Güldürmeyin insanı Allah aşkına. Başbakan Mursi’nin de devrileceğini gayet iyi biliyor ama bu durum işine gelmiyor.

Mursi’nin devrilme planı Büyük Ortadoğu Projesi içinde değilse şimdi Başbakan’a Suriye’de Beşşar Esad rejimine karşı savaşan teröristleri Mısır Genel Kurmay Başkanı Sisi’nin üzerine neden göndermediğini sormak lazım. Öyle ya madem Mursi, Mısır’a demokrasiyi getirmişse neden ABD Mursi’ye sahip çıkmıyor? Neden başta İngiltere olmak üzere Mısır’ın üzerine çullanmıyorlar? Neden uçuşa kapalı hava alanı oluşturmuyorlar? Neden Mısır’ın ekonomisini kilitlemiyorlar? Neden Mısır’da insanlık koridoru açmıyorlar? İsteselerdi şimdi General Sisi’nin tepesine üşüşmezler miydi? Mısır’da yönetime karşı ayaklanan Müslüman Kardeşler örgütü üyelerine açılan ateşi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad muhaliflere karşı açmış mıydı? Suriye’de iç savaş çıkmadan önce Mısır’daki kadar kan akmış mıydı? Peki, öyleyse şimdi Mısır’da General Sisi’nin üzerine neden çullanmıyorlar?

Demek ki ortada bir yanlışlık var. Başbakan ya bilerek Büyük Ortadoğu Projesinde sıranın tekrar Mısır’a geldiğini bildiği halde bu durumu kabullenmek istemiyor ya da Büyük Ortadoğu Projesinin, Suriye’de çakılmasından dolayı ABD tarafından dışlandı. Bana sorarsanız Başbakan Mısır’da Mursi’nin devrileceğini gayet iyi biliyordu ancak bu durumu kabullenmek istemedi. Başbakan’ın Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanı olarak bölgede meydana gelen gelişmeleri bilmemesi mümkün değildi. Bu yüzden de ABD tarafından dışlandı. Şimdi de feryat figan ediyor. Tabiatın bir dengesi olduğu gibi siyasetin de bir dengesi vardır. Bu dengeye ayak uyduramadığınız zaman maalesef kaybetmeye ve dışlanmaya başlıyorsunuz. Büyük Ortadoğu Projesi için iktidar gelmişseniz şimdi de devam eden projelere her hâlükârda ayak uydurmanız gerekiyor. Hem Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanı olacaksınız hem de Mursi’nin devrilmesini kabul etmeyeceksiniz. Siyasette böyle bir şey yok. 22.08.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title