Makaleler

BAŞ AKİL

sait-balciİmralı Tutanaklarının ortaya saçılmasından sonra toplumun gözü nihayet açıldı. Millet, her ne kadar gizlense de ortada dönmekte olan dolapları bu sayede gördü. Bu durum şüphesiz siyasi iktidarı oldukça rahatsız etmiş durumda. Türkiye Büyük Millet Meclisinde sürdürülen Anayasa Uzlaşma Komisyonuna üye veren Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘de bir nebze olsa gerçekleri görmeye başladı. Devlet Bahçeli her gittiği yerde siyasi iktidarın açılım politikalarını eleştiriyor. Bahçeli son haftalarda eleştirinin tozunu arttırınca Başbakan’ın hedefi haline geldi. Önce hakkında fezleke düzenlendi. Düzenlenen fezleke Bahçeli’nin ilk dosyası olma özelliği de taşıyor. Başbakan bununla da yetinmedi. Milliyetçi Hareket Partisinin de içinde bulunduğu ANASOL D hükümetinin icraatlarını araştırmak için komisyon kurma hazırlıklarına başladı. Bugüne kadar ANASOL D Hükümeti ile ilgili herhangi bir araştırma komisyonunun gündeme gelmemişti. Araştırma komisyonunun kurulması düşüncesi, Devlet Bahçeli’nin açılım politikalarını eleştirmeye başlaması sonrası gündeme gelmesi oldukça anlamlı. Başbakan bu hamle ile Devlet Bahçeli’yi siyaseten köşeye sıkıştırmanın hesaplarını yapıyor. Daha doğrusu Başbakan, geçmişte hükümet olan ANASOL D hükümetinin icraatlarının olumsuz yönlerinin kamuoyunun önüne sererek bir nevi Devlet Bahçeliyi rencide etmek istiyor. Bu şekilde Milliyetçi Hareket Partisinin ve Devlet Bahçeli’nin itibarını zedelemek suretiyle millet nezdinde itibarsızlaştırmak istiyor. Tıpkı geçen genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Adaylarının kaset videolarının yayınlandığı gibi.

Başbakan’ın yaptığı bu hamleye Cumhuriyet Halk Partisi de yerinde bir çıkışla karşılık verdi. Cumhuriyet Halk Partisi salt ANASOL D Hükümetinin haricinde AKP İktidarının da yolsuzluk iddialarının araştırılmasını önerdi. Cumhuriyet Halk Partisi bu çıkışı ile bir taraftan geçmiş dönemlerde iktidara gelen siyasi partilerin yolsuzluk iddialarının araştırılmasının önünü açarken diğer taraftan da 10 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisinin yapmış olduğu yolsuzluklarının araştırılmasının önünü açılmasını sağlamak istiyor. Elbette ki Başbakan kendi partisinin belediyelerinin yolsuzluk iddialarının araştırılmasını istemeyecektir. Böyle bir durumda Başbakan, Cumhuriyet Halk Partisinin bu önerisini kabul etmeyecektir. Ancak öte yandan Cumhuriyet Halk Partisini açılım sürecinin içine sürükleme çalışmaları da sekteye uğrayacaktır. Elbette bu durum Cumhuriyet Halk Partisinin dik durmasına bağlıdır. İşin neresinden bakarsanız bakın aslında iktidar partisi Cumhuriyet Halk Partisinin eline mahkûm durumdadır. Çünkü çok iyi biliyorlar ki Milliyetçi Hareket Partisini açılım politikalarının içine katmak hemen hemen olanaksız hale gelmiştir. Bu durumda geriye sadece Cumhuriyet Halk Partisi kalıyor. Bu yüzden iktidar partisi, Cumhuriyet Halk Partisinin eline düşmüş bulunmaktadır. Böyle bir süreçte Cumhuriyet Halk Partisi sağa sola savrulmadan dik durması suretiyle gerek Başbakan’ın dayatmakta olduğu yeni Anayasa sürecini bertaraf edebilir gerekse içerde tutuklu bulunan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Zonguldak Milletvekili Profesör Doktor Mehmet Haberal’ın özgürlüğüne kavuşturulması mümkün kılabilir. Ancak tüm bu gelişmelerin yolu iktidar partisi karşısında gösterilecek olan birlik ve beraberlikten geçiyor.

İktidar Partisinin ömrü ise her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Gerek açılım politikalarının yaratığı kısırdöngü gerekse ABD’nin dayatmaları iktidar partisini iyice köşeye sıkıştırmış bulunmaktadır. Başbakan’ın içinde bulunduğu bu çıkmazdan çıkıp çıkamayacağını ise ileriki günlerde göreceğiz. Ancak ülke çapında piyasaya sürülen ‘’Akil İnsanların’’ Millete akıl verecekleri yerde milletten akıl almaya başladıkları görülmektedir. Akıl almak istemeyenler ise kurtuluşu, milletten kaçmakta bulmaktadırlar. Başbakan baktı ki bu iş ‘’ Akil İnsanlar ‘’ ile de olmayacak bu sefer şehit yakınlarına uygulanacak elektrik ve su tarifelerinde indirime gitti. Biliyorsunuz daha önce de şehit ailelerine de iş imkânı sunulmuştu.65 yaş üstü ve engellilere ve şehit yakınlarına toplu taşıma araçlarında ücretsiz yararlanabilmelerinin önünü açmıştı. İşte tüm bu ortaya atılan mamalar milleti açılım politikalarına ikna edemedikçe Başbakan her geçen gün biraz daha çıkmaz sokaklara giriyor. Her geçen gün açılım politikalarından dolayı oy kaybediyor. Her geçen gün partisinde kan kaybı yaşıyor. Her geçen gün de otoritesini kaybediyor. Ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. 22.04.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title