BugünMakaleler

AKP YENİLENİRKEN SİZLER NE YAPIYORSUNUZ KARDEŞİM?

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi içindeki metal yorgunlarına yönelik başlatmış olduğu operasyon son hızla devam ederken Kılıçdaroğlu ve kurmayları da sık sık bu konuya değiniyorlar. İstifa eden Belediye Başkanlarının suçlu olduklarını söylüyorlar. Belediye Başkanlarına istifa etmeleri için baskı uygulandığını söylüyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ileri gelenleri Davutoğlu istifa ederken de benzer söylemler de bulunmuşlardı. AKP içindeki metal yorgunlarının temizlenme sürecini elbette değerlendirebiliriz. Bu konudaki görüşlerimizi elbette kamuoyu ile paylaşabiliriz. Ancak yapmamız gereken AKP içindeki metal yorgunlarını eleştirmekten mi ibaret olmalıdır?

AKP Genel Başkanı Erdoğan basına yapmış olduğu açıklama ile partisi içinde temizlik yapacağını zaten dillendirmişti. Mevcut kadroların eski şevk ve heyecanlarını kaybettiklerini söylemişti. Bu yüzden bu durumun öyle şaşılacak hiçbir tarafı yok. Mevcut takvim işliyor. İlk evvel İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı istifa ettirdiler. Arkasından Düzce Belediye Başkanı istifa etti. Sırada başta Ankara olmak üzere diğer Belediye Başkanları var. Sanıyorum ileriki günler de metal yorgunu olan diğer Belediye Başkanları da sırayla istifalarını verecekler. Baştan da söylediğim gibi AKP’li Belediye Başkanlarının istifaları ile ilgili şaşılacak hiçbir durum yok. Aksine AKP kendini yeniliyor.

Şimdi buradan AKP’de yaşanan değişim ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’nin ileri gelenlerine sormak isterim. Peki, kardeşim AKP kendini yenilerken sizler ne yapıyorsunuz? 16 Nisan 2017 rejim değişikliği referandum seçiminin mağlubiyetinden sonra neler yaptımız? AKP’de metal yorgunluğu var da, sizler de hiç yok mu? Sizler önümüzdeki yerel seçimlere hazır mısınız? Geçen seçimler de alınan mağlubiyetlerden bir ders çıkararak bir özeleştiri yaptınız mı? Her seferinde söz verdiğiniz gibi bu sefer sandıklara sahip çıkabilecek misiniz? Yoksa yine her zaman olduğu gibi ‘’AKP’nin güçlü olduğu yerlerde sandıklara sahip çıkmak zor’’ mu diyeceksiniz? ‘’Bu işler öyle kolay değil’’ sözleminin arkasına mı sığınacaksınız? Haydi, söyleyin bakalım. İktidar partisi metal yorgunlarını temizlerken sizler ne yapıyorsunuz?

Şimdiden ‘’Adalet Yürüyüşü yaptık’ ’dediğinizi duyar gibiyim. ‘’Çanakkale’de Adalet Kurultayı yaptık’’ dediğinizi duyar gibiyim. Peki, başka ne yaptınız kardeşim? Mesela 16 Nisan Rejim Değişikliği referandumunun ardından mühürsüz kullanılan oylar ile ilgili Adalet Yürüyüşünde ve Adalet Kurultayında olduğu gibi Yüksek Seçim Kurulu önünde neden Adalet mitingi yapmadınız? Yoksa şaibeli seçim için Adalet Mitingi yapmaya değmez miydi? Asıl yürüyüşü ve mitingi orada yapacaktınız kardeşim. Bu seçimi kabullenerek yasalaşmasına izin vermeyecektiniz. Parti örgütlerini Yüksek Seçim Kurulu’nun önünde toplayacaktınız. Yüksek Seçim Kurulu’nun şaibeli seçimi iptal edene kadar Yüksek Seçim Kurulu’nun önünden ayrılmayacaktınız.

25.09.2017 tarihinde Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani bağımsızlık için referanduma gitti. Oysaki Lozan ve Ankara Antlaşmasına göre Irak sınırlarımızın değişmesi mümkün değildir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk Genel Başkanı ve ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumak için yapmış olduğu bu anlaşmalara ilk sahip çıkan sizler olmanız gerekmiyor muydu? Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın haricinde bu anlaşmaya hanginiz sahip çıktı kardeşim? Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda neden bir çift laf etmedi? Yoksa Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı değil mi?

Bir siyasi partinin genel başkanı hele hele bu siyasi parti ana muhalefet partisi ise ülkenin gündeminde olan konularla ilgili çıkıp bir açıklama yapmalıdır. Hatta ve hatta bu siyasi parti Cumhuriyet Halk Partisi ise yani ülkeyi kuran siyasi parti ise hayli hayli bölgemiz de gelişen olaylar ile ilgili bir değerlendirme yapmalıdır. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunmalıdır. Siz böylesine hayati konularda çıkıp bir konuşma yapmayacaksınız da ne zaman konuşma yapacaksınız kardeşim? Ülkeyi yönetemeyen AKP iktidarına karşı nasıl alternatif olacaksınız? Yarından sonra seçimler yaklaştığı zaman iktidar partisinden birisi çıkıp ‘’Bunlar Barzani’nin yapmış olduğu referanduma bile ses çıkarmadılar’’ derse ne diyeceksiniz? Ülkenin bölünmez bütünlüğünü Lozan ve Ankara Antlaşmalarının delinmesine sessiz kalarak mı savunacaksınız?

Söyleyeceklerim bunlardan ibaret değil ancak fazla da uzatmak istemiyorum. Ne de olsa yine anlamayacaksınız. Her zaman olduğu gibi yine ‘’Biz ne yapacağımızı biliyoruz’ ’havalarına gireceksiniz. Ancak ne bildiğiniz yapılacak olan ilk seçimlerden sonra yine ortaya çıkacak. Seçim yasaklarının kalkmasından sonra açıklanan seçim sonuçlarından sonra bildikleriniz olduğu gibi ortaya çıkacak. Ancak bu durumu hangi birinize söyleyeyim? Her kurultay öncesi parti de değişime ihtiyaç olduğunu söylediğim de ‘’ Bir şans daha verelim’’ diyen Muğla Milletvekili Nurettin Demir’e mi söyleyeyim? Koltuklara sıkı sıkıya yapışan Milletvekillerine mi söyleyeyim? Hangi birinize söyleyeyim kardeşim? Ülkenin çıkarlarından çok koltuk sevdası ile yanıp tutuşan hangi birinize söyleyeyim? 04.10.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title