Makaleler

AÇILIMIN BEDELİ

sait-balciToplumun geniş katmanları nezdinde inandırıcılığını kaybeden Ergenekon ve Balyoz Davalarının yeni Anayasa sürecini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünen Başbakan, Şehit ve gazi yakınları ile birlikte tutuklu bulunan askerlere gül dağıtmaya başladı. Hiç kuşku yok ki bu güller samimiyetten oldukça uzaktır. Çünkü bu davaların başlangıcında ‘’Ben bu davaların savcısıyım’ ’diyen bir Başbakan bu kadar kısa bir dönemde yaptığı u dönüşünü başka türlü yorumlamak hiç olası değildir. Dikkat edilirse Başbakan’ın bu söylemleri ABD’nin Büyükelçisi Ricordene ile paralel gündeme geldi. Başbakan dâhil iktidar partisinin ileri gelenleri Ricordene’ye tepki gösterseler de sonuçta ABD’den gelen sinyaller üzerine bu adımlar atılıyor.

Başbakan bu günlerde Başkanlık sistemini de dayatmış olduğu Yeni Anayasa uğruna yapmayacağı fedakârlık hemen hemen yok gibi. Adına Bölünme Yasası da verilen Yeni Anayasa son virajını da almak üzere. Laik Cumhuriyete son darbenin de vurulacağı Yeni Anayasa’nın sakatlanmaması için elden ne gelirse verilmeye başlandı. Tabiri caizse Bölünme Anayasası için taviz borsasının açılmış olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi isterseniz bunları gözden geçirelim.

1-Terörist Başı ile Görüşmeler:
Terörist başı ile görüşmeleri bilindiği üzere PKK Baş Müzakerecisi ve Mit Müsteşarı Hakan Fidan yürütüyor. Bu görüşmeleri Başbakan her ne kadar kendilerinin yürütmediğini, görüşmeleri Devletin yürüttüğünü söylese de sonuç itibarıyla Hakan Fidan’ın arkasında bir irade olmaksızın İmralı görüşmelerini yürütmesinin mümkün olmadığını en cahil bir vatandaş bile bilir. Böyle bir süreçte Hakan Fidan, ben müzakerelere devam etmiyorum diyebilir mi? Mümkün değil. Eğer Hakan Fidan Devleti temsilen kendi iradesine göre müzakereleri yürütmüş olsaydı daha doğrusu Hakan Fidan, Başbakan’ın bilgisi dışında hareket etmiş olsaydı Başbakan Hakan Fidan’ı yargının elinden kurtarmak için kişiye özel yasa çıkarmazdı. Buradan anlaşılacağı üzere Başkanlık Sisteminin de içinde olan Yeni Anayasa için Terörist başı ile Mit Müsteşarı vasıtasıyla müzakereler yürütülmektedir. Görüşülmekte olan bu müzakerelerde silah bırakma karşılığında aşağıdaki maddelerde mutabakata varıldığı kamuoyuna açıklanmıştır. Ancak gerçek mutabakat halktan saklanmaktadır.

 Ana dilde savunma hakkı
 Anayasa’da ‘’Türk Milleti’’ kavramının çıkartılması
 KCK yapılanması adı altında yürütülen operasyonların bitirilmesi
 Nihai çözüm için tüm askeri ve diplomatik operasyonlara son verilmesi
 Yerel Yönetimlerin güçlendirilmesi
 Anayasa Konseyi, Barış Konseyi Hakikat ve Adalet Komisyonu çalışmaları eşgüdüm halinde yürütülmesi
2- Toplum nazarında itibarı rencide edilen Türk Ordusu’na moral verilmesi;
Başbakan, Yeni Anayasa sürecinin sekteye uğramaması ve İmralı ile yapılan görüşmeler neticesinde varılan mutabakatlar gereği PKK’nın Kandil’den herhangi bir tutuklama süreci yaşanmadan tahliye edilmesi sürecinin toplum üzerinde oluşabilecek olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak maksadı ile bazı rahatsız olan tutuklu subayların tahliye edilmelerini sağlamaktadır. Emekli Paşa bu anlamda da ziyaret edilmiştir. Ergin Saygun, bu anlamda tahliye edilmiştir. Bu ziyaret hiç kuşku yok ki askerin yalnız olmadığı izlenimi yaratılmıştır. Başbakan, eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un terörist olmadığını da bu anlamda söylemiştir. Eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök’de İlker Başbuğ’un terörist olmadığı konusunda bu yüzden Başbakan gibi düşündüğünü söylemiştir.

3-Ücretsiz Taşıma;
Gazilerin ve şehitlerin anne ve babaları, harp malullerinin toplu taşıma araçlarında ücretsiz yararlanmalarının önü açıldı. Aynı zamanda 65 yaş üzeri ve engelli vatandaşlar da toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilecekler.

4-Engelli Vatandaşlar için Kadro verilmesi;
Bugüne kadar herhangi bir devlet kurumunda iş olanağı bulamayan engelli vatandaşlara yeni kadroların açılıyor.

5-Engelli Öğretmen Atamaları;
Öğretmen yetiştiren Kurumlardan mezun olan engelli öğretmenler için yeni kadrolar açılıyor.

Siyasi iktidar özetle, bu olanakları daha önce de söylediğim gibi Başkanlık Sistemini de içinde barındıran bölünme Anayasası olarak de nitelendirilen ve şu an Uzlaşma Komisyonunda görüşülmekte olan Yeni Anayasa için vermektedir. Terörist başı ile halen düzenli olarak yapılan müzakerelere bakılırsa yeni tavizlerin verilmiş olabileceği muhtemeldir. Ancak sırf bu sürecin sekteye uğramaması adına duygu sömürüsüne yönelik engelli vatandaşların taşıma hizmetlerine getirilen kolaylıkların sabit kaldığını söyleyebiliriz. Siyasi İktidarın, engelli vatandaşlarını böyle müzakereler neticesinde hatırlamasını Türk Ulusu’nun takdirine bırakıyorum.15.02.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title