BugünMakaleler

ABD’SİZ VE BATI’SIZ SURİYE TOPLANTISI

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast düzenlendiği gün Türkiye, İran ve Rusya Moskova’da bir araya geldiler. Konu Suriye’nin geleceği ile ilgiliydi. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ile ilgiliydi. Yine Suriye’de ateş altında kalan sivillerin tahliyesi ile ilgiliydi. Bu üçlü görüşmede Suriye’de ilan edilen ateşkesin genişletilmesi kararı da alındı.

Aralarında bizim ülkemizin de bulunduğu bu üç ülkenin bir araya gelerek Suriye konusunu masaya yatırmaları son derece önemliydi. Bir önemli durum daha var. O da bu toplantı da ABD ile birlikte Batılı ülkelerden herhangi bir devletin olmamasıdır. Moskova’da Suriye konulu düzenlenen bu toplantı bu açıdan son derece önemlidir. Aynı zamanda bölge ülkelerinin kendi aralarında düzenledikleri bu toplantı bir ilkti. Bugüne kadar bu tür toplantıları başta ABD olmak üzere diğer Batılı ülkeler düzenliyorlardı. Ancak ABD ile Batılı ülkelerin düzenlediği bu toplantılardan bugüne kadar Suriye’de kalıcı barış adına herhangi bir gelişme yaşanmadı. Çünkü ABD ile birlikte hareket eden bu Batılı devletler Suriye’nin toprak bütünlüğünden ve kalıcı ateşkesten yana değillerdi. Bu açıdan da Moskova’da düzenlenen bu toplantı bölge barışı adına son derece önemlidir. Umarım bu üçlü ittifak Suriye’de ateşkesin ve barışın sağlanmasına dek kararlı bir şekilde garantörlüklerini devam ettirirler.

Ülkemizin de içinde bulunduğu bölge ülkelerinin Moskova’da yapmış oldukları toplantı sonrası basına yansıyan haberlere göre, kayda değer kararların alındığını görüyoruz. Her şeyden evvel bir defa Rusya’nın Ankara Büyükelçisine ülkemizde bir suikast düzenlenmesi, Moskova’daki toplantının ertelenmesine neden olmaması son derece önemliydi. Tarafların yapılan bu suikasta rağmen toplantıya devam etmeleri bu konuda ne kadar samimi olduklarının bir göstergesidir.

Yapılmış olan toplantının ortak metninde her üç ülkenin de Suriye rejimi ve muhalefeti arasında müzakere edilmesi ve geleceğe dönük bir anlaşmaya garantör olmaya hazır olduklarını vurgulamaları da son derece önemlidir. Aynı zamanda İran, Rusya ve ülkemizin, etnik köken, din ve mezhep gözetmeksizin Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü konusunda mutabakata varmaları Suriye’nin yeniden ayağa kalkmasına katkıda bulunacak. Tarafların Suriye’de rejim değişikliği yerine terörle mücadeleye odaklanmaları da barış adına atılan en önemli adımlardan bir tanesidir. Bir araya gelen üçlü ittifak ayrıca IŞİD ve Nusra gibi terör örgütleri ile mücadele edilmesi konusunda görüş birliğinde olmaları da son derece memnuniyet vericidir.

Moskova’da Suriye’nin geleceğine yönelik yapılmış olan bu toplantı ABD’de ve Batılı devletler de nasıl karşılandı bilemiyorum. Umarım oyun dışı kalmışlığın vermiş olduğu öfke ile bu toplantıda alınmış olan kararları sabote etmeye yönelik herhangi bir eylem içinde bulunmazlar. Suriye’nin iç kargaşaya itildiğinden bu yana bölge ülkeleri ilk defa bir araya geldiler. Bizim ülkemizin de içinde bulunduğu Rusya ve İran’dan oluşan bu garantör devletler umarım Suriye’de iç barışın sağlanmasına katkıda bulunurlar. Her şeyden evvel Suriye’nin bölünmesinin önüne geçerler. Başta IŞİD olmak üzere Suriye’yi istila eden diğer tüm radikal İslamcı örgütlerden temizlerler. 22.12.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title