BugünMakaleler

ABD NEDEN GERİ DÖNDÜ

‘’Meyve veren ağaç taşlanır’’ atasözünün TDK sözlüğünde göre anlamı şudur; Bilgili, hünerli, işinde başarılı olan kimseler kıskanılır, eleştirilir ve işlerini yapmaları zorlaştırılır. Yani başarılı kimseleri kıskanarak kötü duruma sokmaya çalışırlar. Atalarımız bu durumu ‘’meyve veren ağaç taşlanır’’ şeklinde tanımlamışlardır.

Atasözünde olduğu gibi meyveli ağaç taşlanır. Bugün meyveli ağaç Rusya ve Çin’dir. Rusya ile Çin’i çekemeyen, kıskanan, eleştiren ABD’dir. ABD’nin Çin ve Rusya’ yı hedef alması da bu sebeptendir. Yoksa Rusya ile Çin gelişmiş iki ülke olmasaydı ve aynı zamanda ABD’nin gücüne ulaşmamış olsaydılar hiç bir şekilde tehdit unsuru olarak görülmezlerdi. ABD’nin gündeminde bile olmazlardı. Ancak Rusya ile Çin bugün ABD’nin dünyayı tek başına yönetmesinin önünde bulunan iki ülkedir. Bu sebep Rusya ve Çin’in varlığı dünya dengesi açısından son derece önemlidir.

Rusya ile Çin’in durumu Alaska’ da yapılan toplantı da daha da belirginleşti. Taraflar arasındaki görüş farklılıkları daha da netleşti. Toplantı da ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çin’ e yönelik insan hakları konusunda yaptığı konuşma Çin tarafından aynaya bakması ile yanıt verildi. Çin’in verdiği yanıt yerindedir. ABD’nin aynaya bakma zamanı geldi de geçiyor bile. Bu durumu görmek için çok fazla geriye gitmeye de gerek yok. Yakın geçmiş her şeyi açık ve seçik olarak gösteriyor. Irak’a demokrasi götürme vaadi ile binlerce Irak vatandaşının ölümüne neden olan Çin değil ABD’dir. Yine Suriye’ye demokrasi götürme vaadi ile binlerce Suriyeli vatandaşın ölümüne neden olan yine Çin değil ABD’nin ta kendisidir. Son yıllarda yüzbinlerce masum insanın ölümüne neden olan insan hakları konusunda mangalda kül bırakmayan ABD’dir. Bu sebeple ABD başka ülkeleri suçlamadan evvel dönüp aynaya bakması gerekir.

ABD Başkanı Joe Biden, başkan olarak katıldığı ilk uluslararası konferans olan Münih Güvenlik Konferansı’nda, “ABD’nin geri döndüğü mesajını gönderiyorum” demişti. Evet, ABD Ortadoğu’yu yeniden kana bulamak için geri döndü. İkinci İsrail devletini kurmak için geri döndü. Suriye topraklarında bulunan enerji kaynaklarına konmak için geri döndü. Rusya’yı çevrelemek için geri döndü. Yükselen Çin’i durdurmak için geri döndü. Çünkü Rusya ile Çin dünyayı ABD’nin yörüngesinden çıkaran iki büyük devlettir.

ABD bugün Ukrayna’ya destek veriyorsa bilinmelidir ki bu yardım, Ukrayna’nın kaşı gözü için değildir. Bu yardım Ukrayna’nın Rusya’yı zayıflatması içindir. Ülkemizin de bu konuda büyük sorumluluğu vardır. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesine “Goeben” ve “Breslau adlı gemilerin “Yavuz” ve “Midilli” adları ile Karadeniz’e girerek Rus limanlarını bombalaması neden olmuştu. Bugün benzer bir gelişme ile NATO gemileri ülkemiz üzerinden Karadeniz’e açılarak Rusya ile Ukrayna arasında devam eden sürtüşme konusunda Ukrayna’ya yardım bahanesi ile girerse ülkemiz bir anda çatışma içinde kalabilir. Böylesi bir tablo ülkemizin çıkarına olmaz ancak ABD’nin çıkarına olur. ABD böylelikle ülkemizi Rusya karşısında Ukrayna’nın yanında yer almamızı sağlar. Kendisi de Karadeniz’e yerleşir. Böylelikle Ortadoğu’dan sonra Asya’ya da açılmış olur.

Esasen ABD’nin Ortadoğu’dan sonraki hedefi Asya’dır. Yani Büyük Asya Projesidir. ABD bugüne kadar Büyük Ortadoğu Projesini tamamlayamadığı için Asya’ya tam olarak adım atamamıştı. Asya ülkelerini Rusya’ya karşı kışkırtma eylemlerinde bulunmuştu ama tam olarak Rusya’yı çevreleyememişti. NATO gemileri Karadeniz üzerinden Ukrayna’ya yardım götürme bahanesi ile girmesi ile beraber ABD tam olarak Asya’ya da yerleşir. Böylelikle bir taraftan Büyük Ortadoğu Projesi devam ederken aynı zamanda Büyük Asya Projesi ’de başlamış olur. Ülkemizin bu konuda çok dikkatli bir strateji izlemesi gerekiyor.

Ülkemiz Suriye’de ABD’nin itirazlarına rağmen Rusya sayesinde söz sahibi olmuştu. NATO gemileri Ukrayna’ya yardım götürme bahanesi ile Karadeniz’e giriş yaparlarsa bölge hem ateşe atılmış olur, hem de Suriye’deki varlığımız tehlikeye girer. Bu sebeple ABD’nin geri dönmesi iyi analiz edilmelidir. Aynı zamanda bu durum için iyi bir strateji geliştirilmelidir. Her şeyden evvel Karadeniz NATO gemilerine kesinlikle kapatılmalıdır. 05.04.2021

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title