Makaleler

78 İL BAŞKANI ÖRGÜTLERİ İLE KONUŞMUŞLAR MI?

sait-balci

Cumhuriyet Halk Partisinin 5 ve 6 Eylül tarihlerinde yapılacak olan seçim kurultayında Muharrem İnce’nin adaylığını açıklamasının ardından dün, 78 il Başkanı Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yaptılar. Sanıyorum Muharrem İnce’den korktukları için böyle acelece bir açıklama yapma gereği duymuşlar. Helal olsun onlara. Cumhurbaşkanlığı Adayının belirlenmesi konusunda bile devre dışı kalmalarına rağmen şimdi Kılıçdaroğlu’nu koruma gereği hissetmişler. Memleketi AKP’den koruyacak güçleri yok ama partiyi demokrasiden korumak için yeteri kadar güçleri var. Her seferinde koltuk sevdalısı değiliz derler ama oturdukları koltuklardan da kalkmasını bilmezler. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Adayını kendi başına belirlemesi ve seçimlerden hezimetle ayrılması maalesef onlar için hiç bir şey ifade etmiyor. Seçim yenilgisi de hiç kimsenin umurunda değil. Önemli olan gelecek yıl yapılacak olan Genel Seçimlerde Milletvekilliği için sıralamaya girmek. Bütün mesele de bu zaten.

78 Milletvekilinin bir araya gelerek Kılıçdaroğlu lehine aldıkları kararın okunmasını da İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı yaptı. Partinin kurmayları yapılacak açıklamayı onun yapmasını uygun görmüş olmalılar. Oğuz Kaan Salıcı da yaptığı açıklamada ‘’Yine demokrasiyi yeşertmek, barışı sağlama, Türkiye’nin önünü açmak adına bir kurultay daha gerçekleştireceğiz’’ dedi. Açıklanan ifadeye dikkat ettiniz mi? Seçim kazanmaktan hiç bahsediliyor mu? AKP’yi iktidardan indireceklerine dair herhangi bir ifade var mı? AKP’ye hesap soracaklarına dair bir cümle var mı? Yok bulamazsınız. Onların seçim kazanma diye bir dertleri yok ki. Seçim kaybetmekten dolayı gram üzülmediler ki. ‘’Seçimin kazananı biziz’’ diyerek daha kamuoyunu yanıltma yoluna gittiler. Nasıl olsa sıcacık koltuklarında oturuyorlar ya o yüzden. Yoksa Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmiş umurlarında bile değil. İnsan en azından Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar girmiş olduğu seçimlerden hiç birini bile kazanamaması karşısında birazcık olsa da bir özeleştiri yaparak değişimden yana tavır alırdı. Gelecek yıl yapılacak olan Milletvekili seçimlerinde kendilerinden çok partiyi düşünürdü. Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz diye koşturaraktan İl Başkanları toplantısına katılacaklarına örgütlerinin sesini dinleyip ona göre hareket ederlerdi.

78 İl Başkanının haricinde kalan diğer 3 il Başkanı ise düzenlenen toplantıya katılmamışlar. Isparta, Düzce ve Yalova İl Başkanlarını seçim yenilgisinin yasallaşmasına katkı sunmadıkları için yürekten tebrik ediyorum. Öncelikle yerel seçimlerden, sonrasında da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden alınan yenilginin taraftarı olmadıkları için teşekkür ediyorum. 78 İl Başkanı Kılıçdaroğlu’na ne kadar destek açıklaması yapmış olsalar da kurultay delegelerinin de aynı görüşte olduklarını sanmıyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin kurultay delegelerinin 5 ve 6 Eylül tarihlerinde yapılacak olan seçim kurultayında kendilerini göstereceklerine inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin kurultay delegelerinin diğer siyasi partilerin delegelerinden farklılıklarını bu seçimlerde göstereceklerine yürekten inanıyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan’ın nasıl devletin tüm olanaklarını kullanarak İhsanoğlu karşısında eşit olmayan bir ortamda seçim yarışını sürdürmüşse, aynı şekilde şimdi Kılıçdaroğlu’da partinin tüm olanaklarını kullanarak Muharrem İnce’ye karşı eşit olmayan bir ortamda bir seçim mücadelesi verecek. Erdoğan nasıl Cumhurbaşkanlığı seçimine Başbakanlıktan istifa etmeden seçime katılmışsa, şimdi Kılıçdaroğlu’da Cumhuriyet Halk partisi Genel Başkanlığından istifa etmeden, kurultay seçimine eşit olmayan şartlarda giriyor. Siz bir taraftan Cumhurbaşkanlığı seçimi boyunca yasada açık hüküm bulunmadığı halde Erdoğan’ın istifa etmesini söyleyeceksiniz, amma velakin öbür taraftan da kendi partinizin seçim kurultayına Genel Başkan olarak katılacaksınız. Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı olan bir partilinin her şeyden evvel söylem ve eylemleri birbiri ile örtüşmesi gerekmez mi? 78 İl Başkanı yapmış olduğu açıklamada ‘’Sayın Kılıçdaroğlu’nun özgürlük demokrasi, evrensel hukuk, temel insan hakları, barış ve Cumhuriyetin temel değerleri için vermiş olduğu mücadeleyi destekliyoruz’’ diyorlar. Lafa gelince demokrasi ve hukuk bol kepçe ama uygulamaya gelince nafile. Yeni CHP’lilerin demokrasi ve hukuk anlayışı bu kadar oluyor işte.

Dün, Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanlığına Aday olan Muharrem İnce ile kısa bir görüşme yaptım. Kendisine Partinin Genel Başkanlığına Aday olma cesaretini gösterdiği için tebrik ettim. Adaylık açıklamasındaki konuşmalarına katıldığımı söyleyerek başarılar diledim. Aynı zamanda da Kılıçdaroğlu’na destek veren 78 İl Başkanı arasında görünen Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk’ü aradım. Fakat ne hikmetse Mustafa Öztürk ile görüşemedim. Önümüzdeki günlerde görüşmeyi umut ediyorum. Parti örgütlerinin görüşleri daha ortaya çıkmadan Kılıçdaroğlu’na nasıl destek açıklaması olabiliyor çok merak ediyorum. Bildiğim kadarı ile daha henüz İl ve İlçe Danışma Kurulu Toplantıları da yapılmış değil. Hakikaten 77 İl Başkanı gibi Mustafa Öztürk’de partililerin nabzını tutma konusunda müneccim olmuşsa diyeceğim hiç bir şey yok. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Adayını, Parti Meclisine ve MYK’ya sormadan belirlemesi ne kadar etik değilse, 78 İl Başkanının da partinin örgütlerine sormadan Kılıçdaroğlu’na destek vermesi de o kadar etik değildir. Bugünlük te bu kadar diyorum. Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.20.08.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title