BugünMakaleler

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

SAİT BALCIBugün 23 Nisan. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutlandığımız gün. Bugün aynı zamanda iktidar sahiplerinin bu bayramı çocuklarımıza çok gördüğü gündür. Bu yüzden tarih Atatürk’ün çocuklara bu bayramı nasıl hediye ettiğini yazmışsa, bundan sonra da bu iktidar sahiplerinin çocukların bayramını nasıl gasp ettiğini yazacak. Çocuklara bir bayramı bile çok gördüğünü yazacak. İnsan ister istemez elbette çocukların bu bayramı doyasıya yaşamasının engellenmesine üzülüyor. Çocuklar adına üzülüyoruz. Türk Milleti olarak üzülüyoruz. Çocuklara bir bayramı bile çok gördükleri için üzülüyoruz. Biz üzülüyoruz ama aslında onlar üzülmüyorlar. Çünkü onlar halen daha Cumhuriyetten rövanş alma peşindeler. Cumhuriyetle olan hesaplaşmalarına çocukları bile alet ediyorlar.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan bu bayram ilk olarak 23 Nisan Millî Bayramı olarak kabul edildi. Sonra da 1935’te Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile birleştirildi. Bu birleşme sonucu Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilk olarak Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 12 Eylül1980 den sonra da Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hâkimiyet-i Milliye Bayramı, saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılmasıyla egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ve UNESCO’nun 1979 yılını ‘’Çocuk Yılı’’ olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşıdı. AKP iktidarı bu bayramı engellemeye başlamadan evvel bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta ve okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmekteydi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı daha düne kadar 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi coşkuyla kutlanan bayramlar arasındaydı. İktidar sahipleri ne yazık ki, baştan da belirttiğim gibi bu milli bayramlarımızın kutlanmasını aslı astarı olmayan bahanelerle engellemekteler. Çünkü bu milli bayramlar Atatürk’ün bize, çocuklarımıza ve gençlerimize armağan ettiği bayramlardandı. Bugünün iktidar sahipleri Cumhuriyet rejimi ile kavgalı olduklarından bu bayramlarımızı bize, yaşatmak istemiyorlar. Yine bu iktidar sahipleri coşkuyla kutladığımız bu milli bayramları engelleyerek unutturmak istiyorlar. Fakat Türk Milleti olarak bize ne milli bayramlarımızı unutturabilirler, ne de Atatürk’ü. Çünkü Türk Milleti kurtuluş savaşlarında ülkeyi düşman işgalinden kurtaran iradeyi unutmaz. Çökmüş bir imparatorluğun yerine kurulan ve medeni ülkeler seviyesine ulaşmamız için ilan edilen Türkiye Cumhuriyetini unutmaz. Kadına seçme ve seçilme hakkını veren Atatürk’ü unutmaz. Yine yapmış olduğu devrimler ile Türk Milletini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştıran Ulu Önder Atatürk’ü unutmaz. Bu millet ne Atatürk’ü unutur, ne de onun bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti unutur. Ne 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını unutur, ne de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını unutur. Onlar unutur ama Türk Milleti olarak biz unutmayız. Bu milli bayramlarımızı geçmişte nasıl coşkuyla kutlamışsak bundan sonra da öyle kutlarız.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Çocuklarımızın da bu bayramı tüm engellemelere rağmen doyasıya yaşamalarını diliyorum.23.04.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title