BugünGenelMakaleler

HAMAS’IN HİÇ Mİ GÜNAHI YOK

sait-balci
Gazze tamı tamamına 17 gündür İsrail bombardımanı altında bulunuyor. Şu ana kadar aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu 718 kişi ölmüş. Yaralananların sayısı ise dün itibariyle 4.563’e ulaşmış. Deyim yerindeyse tam bir katliam yaşanıyor. Bu sayılara karşılık ölen İsrail’li asker sayısı ise 33 dolayında. Eğer bu bir savaş ise dengeli ve adaletli olmayan bir savaş. İsrail her türlü manevra yapma olanağına sahip ancak, Hamas’ın böyle bir olanağı yok. Hamas’a ait askeri güçler kendilerini koruyabiliyorlar ama halk tamamen perişan durumda. Ambulanslar çalışmıyor. Yaralılar hastanelere taşınamıyor. Yani anlayacağınız Gazze’de tam bir katliam yaşanıyor. Buna karşılık Arap Ülkeleri ve Emperyalist güçler katliamı seyretmekten başka hiçbir şey yapmıyorlar. Arap Dünyasının dayanışması da bu kadar oluyor işte. Katar’dan tutun da Suudi Arabistan’a kadar hepsi de zamanında ABD’ye göbeklerinden bağlanmışlar. Hepsi de Emperyalizmin kuklası olmuş durumdalar. Kendilerini koruyabilecek güçleri bile yok.

Peki, Hamasa ne demeli? Liderleri Halid Meşal Katar’da oturuyor. Halkına bombalar yağarken kendisi Katar’da sefa sürüyor. Bir örgütün lideri böyle zamanda halkının yanında olmayacak da ne zaman olacak? Katar’dan halkının çektiği acıları hissedebiliyor mudur? Ölüm kalım savaşının devam ettiği Gazze halkının halinden anlıyor mudur? Hiç sanmıyorum. Halid Meşal’in kaç Filistin vatandaşının öldüğünden haberi bile olduğunu sanmıyorum. Ancak kaç İsrail askerinin öldüğünü gayet iyi bilir. Çünkü onun için ölen Filistinlilerin değeri bile yok. Allah bilir savaş zayiatı olarak görüyordur.

Hamas dün itibariyle sanıyorum kısmi ateşkesi kabul etmiş. Buna da şükür. En azından Filistin halkı yaralılarını hastanelere taşıyabilecekler. Ölen vatandaşlarını mezara gömebilecekler. Bu durumda bir gelişme sayılır. Filistin halkını biraz da olsa rahatlatır. Peki, bugünlere nasıl gelindi? Hamas nasıl güçlendi? Bu soruların yanıtını şimdilik ayrıntılı olarak yazmayacağım. Çünkü daha önce de yeteri kadar yazmıştım. Ancak burada Hamas’ı başta İsrail olmak üzere ABD ve onunla birlikte hareket eden küresel güçlerin desteklediğini söyleyebilirim. El Fetih’e karşı Hamas’ı kışkırttıklarını söyleyebilirim. Onlar için önemli olan Filistin halkının bütünsel olarak bir güç olmasını önlemektir. Kendi içinden parçalayarak amaçlarına ulaşıyorlar. Dolayısıyla da bölge üzerinde Filistin halkının devletleşmesinin önüne geçiyorlar. İsrail’in geleceği adına Filistin halkını ateşe atıyorlar. Birleşmiş Milletlerde dâhil, yapılmakta olan katliamı bütün dünya ülkeleri de seyrediyor.

Gelişen olaylar bir daha da gösterdi ki Hamas, Filistine barışı getiremiyor. Daha doğrusu Filistin’i temsil edemiyor. İsrail’e nasıl yanıt verilebileceğini bilmiyor. Dünya ülkelerinin dikkatini Filistin’e çekmeyi başaramıyor. Filistin halkının artık bu gerçekleri görmesi gerekiyor. Hamas’ın Filistin’i temsil edemediğini görmeleri gerekiyor.El Fetih’in ön plana çıkması lazım. Yoksa bu gidişle Gazze’de yaşayan Filistinli kalmayacak.
25.07.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title