Makaleler

MISIR VE SURİYE’DE BİTTİLER

sait-balci
Bizimkiler Esad’ı devirelim derken Mısır’ı kaybettiler. Mısır’ı tekrar kazanalım derken Suriye’yi kaybettiler. Üstüne üstlük bir de olimpiyatları alamadılar. Bu sefer hepten kaybettiler. Baktılar ki savaş çığırtkanlığı kaybettiriyor bu sefer de barış elçisi olmaya karar verdiler. İlla ki siyaset yapacaklar ya o yüzden. Hep gündem de kalacaklar ya o yüzden. ‘’Her türlü koalisyona varız ‘’ diyen sanki başkasıymış gibi şimdi utanmadan sıkılmadan Suriye’de savaş istemediklerini söylüyorlar. Bu kadarına da pes diyorum yani. ‘’Bu ne biçim perhiz, bu ne biçim lahana turşusu’’
Daha dün yaptıkları savaş çığırtkanlığı yüzünden G – 20 zirvesinde ne Obama ile görüşebildiler ne de Putin ile. Belli ki her iki lider de görüşme taraftarı olmamış. Önceki yazımda da belirttiğim gibi bir ara Putin ile ayaküstü görüşmeye çalıştılar hepsi o kadar. Meğerse Obama ile Putin G – 20 zirvesinde Suriye’yi tartışmışlar ama bizimkilerin haberi olmamış. Obama ile Putin’in anlaştıklarını ancak Ankara’ya döndüklerinde öğrenmişler. Bu durum da gösteriyor ki artık ne Mısır politikasında ne de Suriye politikasında etkileri kalmış. Tamamıyla soyutlanmışlar. Tamamıyla dışlanmışlar.

Gördüler ki savaş çığırtkanlığı pek işe yaramıyor şimdi de barış elçisi olmaya karar verdiler. Savaş’ın başından bu yana kadar muhalif denen teröristlerin vahşice öldürdükleri insanları görmediler. Şimdi sürekli medyada terörist grupların vahşetleri yansımaya başlayınca daha fazla kayıtsız kalamadılar. Ancak yine de bildikleri masalları okumaya devam ediyorlar. Neymiş efendim ‘’Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması yetmezmiş.’’ ’’ Ordunun elindeki öldürücü silahların da teslimi gerekirmiş’’. Ne kadar akıllılar değil mi? Peki terörist denen gruplar da silahlarını bırakacaklar mı acaba? Madem Suriye tüm silahlardan arındırılacak ise terörist grupların ellerindeki silahları da toplayın da görelim. Maksat savaşı durdurmak ya o yüzden. Hadi bakalım atıverin adımlarınızı da barışa olan katkınızı dünya âlem görsün. Yarından sonra Birleşmiş Milletlerin raporu açıklandığı zaman kimyasal silahları El Nusra cephesinin kullandığı ortaya çıkarsa ben o zaman göreceğim kimin doğruyu söyleyip söylemediğini. Hele hele kullanılan kimyasalların bizim ülkemiz üzerinden geçtiği ortaya çıkarsa o zaman göreceğim savaş suçunu kimin işleyip işlemediğini.

Mısır ve Suriye politikalarının iflas etmesinden sonra sıra açılım ve yerel seçimlere geldi. Böyle giderse yakında açılım politikaları da ellerinde patlayacak ancak haberleri yok. PKK’ya verdikleri tavizlerden de köşeye sıkışmış durumdalar. Yani dış siyasetten sonra iş siyasette de çıkmaz sokağa girmiş durumdalar. Ekonomi derseniz o da tepetaklak durumda. Yabancı yatırımcılar zaten memleketi terk etmeye başladılar. Satacak kayda değer bir şey kalmadığına göre ekonominin çarklarının da dönmesi zora girdi. Ha bugün bitecekler ha yarın. Bekleyip göreceğiz 18.09.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title