Makaleler

YİNE GÜNDEM SAPTIRIYOR

sait-balci

DENİZ FENERİNİ UNUTMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZASINI UNUTTURMA!
17–25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE YAPILAN MÜZAKERE GÖRÜŞMELERİNİ UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE KANMA!

Neymiş efendim? ‘’Türkçe ile felsefe yapılmazmış.’’ Geçin efendim geçin bu bayatlamış lafları. Mesele felsefe filan değil. Mesele şu an PKK ile yürütülmekte olan müzakere görüşmelerinden halkın haberdar olmasını önlemek. Erdoğan bu yüzden yine gündem saptırıyor. Daha dün Murat Karayılan, Açılım süreci planlandığı gibi gitmezse Abdullah Öcalan 2015 yılının Nisan ayında yapılması planlanan PKK’nın 12. Kongresine katılacağını açıklamadı mı? Demek ki neymiş? Abdullah Öcalan’a öyle ya da böyle salıverilme sözü verilmiş. Hani Karayılan gelinen bu son durumu açıklamamış olsaydı Öcalan’ın serbest bırakılacağının sözünün verildiğini öğrenemeyecektik. Görüşmeler Türk Milleti’nden gizli yürütülüyor ya o yüzden. Lafa gelince ‘’Milli iradeyiz’’ derler ama PKK Terör Örgütü ile yaptıkları müzakereleri milli iradeden gizli yürütürler. Neden biliyor musunuz? Fıtratlarında Türk Milletini temsil etmek diye bir şey yok da ondan.

Dün Sırrı Süreyya Önder, ‘’Görüşmelerde özerklik de var’’ dememiş miydi? Yapılmakta olan görüşmelerin açık ve şeffaf olması gerektiğini söylememiş miydi? Peki, sonra ne oldu? İktidar partisi hemen apar topar konuya atladı. Gelecek yıl yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kaybı yaşanmasın diye HDP’li vekillerden yapılmakta olan müzakereleri dışarıya sızdırılmaması için ricada bulundular. Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder de bu yönde açıklama yaptılar. Yani bundan böyle açılım süreci hakkında medyaya açıklama yapmayacaklar. Çalışmaları gizli sürdürecekler. Peki, bu süreci kimden saklıyorlar? Elbette Türk Milletinden saklıyorlar. Yani seçim meydanlarında oylarını aldıkları Türk Milletinden saklıyorlar. Peki, seçim meydanlarında hesaplarını sadece Türk Milletine vereceklerini söylemiyorlar mıydı? Peki, o zaman şimdi neden kaçıyorlar? İhanet açılımı, Milletten saklanarak Türk Milleti temsil edilebilir mi? Elbette edilemez ama Türk Milleti daha kış uykusundan uyanmamışsa ne yapacaksınız?

Daha geçenlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘’ AB Özerklik Şartının muhtevasına bakıldığında onlardan önemli bir kısmının yerine getirildiğini de görürsünüz’’ demedi mi? Hani bir şey vermiyoruz diyorlardı ya o yüzden. İyi ki bir şey vermiyorlar. Bir de vermeye kalksalar herhalde devleti komple verecekler. Vermekten bunu anlıyorlar sanırım. Peki, kardeşim verirken kime soruyorsunuz? Türk Milletine soruyor musunuz? Bugüne kadar neler verdiniz? Bundan böyle sırada ne var? Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan bundan böyle sürecin gizli yürütüleceğini söylediklerine göre demek ki PKK’ya daha büyük ödünler veriliyor. İktidar partisi verilen ödünlerden Türk Milletinin haberi olmadan 2015 seçimlerini atlatmak istiyor. PKK’da 2015 seçimlerinden önce alabilecekleri ne varsa hepsini koparmak istiyor. Çünkü onlar da biliyor ki, iktidar partisi 2015 seçimlerini atlattıktan sonra yine mırın kırın edecek. PKK’da bu yüzden bastırıyor. İşim özü de sözü de budur kardeşim. Atalarımız ne demiş? ‘’Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az’ ’Daha ne diyeyim?

Sürdürülmekte olan süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından da büyük önem arz ediyor tabi ki. Çünkü Erdoğan 2015 seçimlerinden Anayasayı değiştirecek oy potansiyeline kavuşmak istiyor. Böylelikle tek başına Anayasayı değiştirerek Başkanlık sistemine geçecek. Şu an fiili orak yürütmekte olduğu Başkanlık sistemini yasal hale getirecek. İşte Erdoğan bu yüzden PKK ile sürdürülmekte olan açılım müzakereleri sekteye uğramasın diye iki de bir gündemi saptırıyor. Yoksa şimdi durduk yerde felsefe ile ne işimiz var? Bugünlerde felsefe günü de kutlanmıyor. Bu yüzden Erdoğan sürekli suni gündemler yaratarak açılım sürecinin halktan kaçırılmasına yardımcı oluyor. Her durumdan vazife çıkaran bizim muhalefet partileri de konuya balıklama atlıyor. Sanki çok önemli bir konuya parmak basıyorlarmış gibi başlıyorlar konuşmaya. Bu arada Kaçak Saray’ın maliyeti unutturuluyor. Yarından sonra da Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturması da unutulur. Bu arada açılım sürecini de istedikleri gibi tıkır tıkır yürür.

Bugünden itibaren iktidar partisinin Türk Milletinin gündeminden kaçırmak istediği olayları yazılarımın üst başlığında yer vereceğim. Yarın tekrar görüşmek üzere esen kalın.29.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title