Makaleler

TÜRK MİLLETİ

sait-balciAslında bugün Milliyet Gazetesi’nden Pınar Ersoy’un ABD Başkanı Obama ile yapmış olduğu röportaja değinecektim. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir Milletvekili ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Rıza Türmen’in, Anayasa’dan ‘’Türk Milleti ‘’kavramının çıkartılmasına yönelik söylemi yazımın konusunu değiştirdi.

Aslında daha önce de Rıza Türmen’in bu tür söylemlerine tanık olmuştuk. Ancak Hüseyin Aygün ve Sezgin Tanrıkulu gibi Milletvekillerin Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tüzüğünü ve ilkelerini hiçe sayarak yapmış oldukları açıklamaların parti tabanında yaratmış olduğu tahribatı tamir etmeye çalışan Kemal Kılıçdaroğlu’na, parti disiplinine uymayan partililere aynı şefkati göstermeyeceğini, söylemesine neden olmuştu. Daha doğrusu Kemal Kılıçdaroğlu’na parti disiplini işleteceğine dair konuşma yapmasına, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in Meclis’te ‘’Türk Milleti’’ kavramı üzerine yapmış olduğu konuşma neden olmuştu. İşte şimdi Rıza Türmen, Milliyet Gazetesindeki köşesinde Anayasadan ‘’Türk Milleti’’ kavramının çıkartılmasına yönelik yazdığı yazıyı, Kemal Kılıçdaroğlu’un parti disiplinine uymayan partilileri disipline sevk edeceğine yönelik sözlerinden sonra yazıyor.

Şu ana kadar görsel ve yazılı medyadan takip edebildiğime kadarı ile Rıza Türmen’e parti yönetiminden herhangi bir uyarının geldiğini duymadım. Ancak, parti içi muhalefet olarak adlandırılan ve eski Milletvekillerinden Onur Öymen ile Şahin Mengü Rıza Türmen’e tepki gösterdiler. Bunun dışında parti tavanından Rıza Türmen’e yönelik bir tepki yok.Sanki Rıza Türmen’in görüşleri Cumhuriyet Halk Partisi’nin öteden beri süregelmiş görüşleriymiş gibi. Daha dün Birgül Ayman Güler’in Türkü, Kürdü, Çerkezi ile Türk Milletini oluşturduğuna yönelik Mecliste yaptığı konuşmaya ateş püsküren Milletvekillerinden de çıt yok. Birgül Ayman Güler’in üzerine çullanan yandaş basından da çıt yok. Yani şimdi bugüne kadar içinde etnik kökenli tüm vatandaşları barındıran Türk Milleti kavramını savunmak suç oldu. Ancak bölünmeyi, Amerikan Emperyalizmini savunmak moda oldu. Büyük Ortadoğu Projesine destek çıkmak ülkenin yararları arasında sayıldı.
‘’Türk Milleti’’ kavramının Anayasadan çıkarılmasını önermeden önce bugüne değin diğer ulusların bu kavramlara ne derece öncelik verdiklerini incelememiz gerekmektedir. Birgül Ayman Güler, vatanı olan Yugoslavya’nın parçalanmasını örnek göstererek aynı hataya şimdi bizim düşmememizi istiyor. Bu ülke de üzerinde sadece Kürt kökenli vatandaşlarımız yaşamıyor. Bu topraklarda öteden beri Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez gibi etnik kökenli vatandaşlar da yaşamaktadır. Bu vatandaşların ortak paydası da Türk Kimliğidir. Bu kimlik, bugüne değin hiçbir vatandaşımıza etnik köken ayrımcılığı uygulamamıştır. Geçmişimize baktığımız zaman da bu bu tabloyu net bir şekilde görürüz. Yani Kürt kökenli vatandaşlarımız yaşadığımız bu topraklarda ülkeyi yönetme anlamında en yüksek basamaklara kadar yükselmişlerdir. Kimi zaman Başbakan olmuşlardır, kimi zaman da Cumhurbaşkanı olmuşlardır. Türk Milletini temsil etme anlamında bugüne kadar iktidarda bulunan siyasi partilerin temsilcileri hangi etnik kökene sahip olurlarsa olsunlar sonuçta bu memleketin çıkarlarına hizmet etmişlerdir. Bu anlamda kurtuluş savaşlarından da bu birlik ve beraberlik içinde zafere ulaşmışızdır. Aynı şekilde bugüne kadar da bu birlik ve beraberlik bozulmadığı için Amerikan Emperyalizmine yenik düşmemişizdir. Ancak şimdi gördüğüm kadarı ile Başbakan’ın da bir zamanlar dillendirdiği ‘’Tek Millet ‘’ Tek Vatan’’ ‘’Tek Bayrak’’ sloganından uzaklaşmış olduğumuzu görüyorum. Yani geçmişten bu yana yaşamakta olduğumuz birlik ve beraberlik Rıza Türmen de dâhil birilerini rahatsız etmişe benziyor. Bu yüzden bir an evvel ‘’Türk Milleti’’ kavramından çıkmak istiyorlar. Açıkçası ben buradan ‘’Türk Milleti’ ’kavramımndan rahatsız olanlara ‘’Amerikan vatandaşlığını öneriyorum. Çünkü ulus kavramını içine sindiremeyen yarından sonra diğer kimliklerden de rahatsız olmaya başlarlar. O yüzden Amerikan Emperyalizmine hizmet etmeyi, Türk Kimliğine tercih edenlere kestirmeden Amerikan vatandaşı olmalarında sonsuz yarar görmekteyim. Eğer kendileri böyle tercihte bulunurlarsa Amerika’da etnik köken ayrımcılığı yapıp yapamayabileceklerini çok daha iyi anlayacaklardır.13.02.2013
SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title