Makaleler

SURİYE’DE ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Suriye Ordusundan kaçan askerler ABD’nin desteği ile Özgür Suriye Ordusu’nu kurdular. Amaçları meşru Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı iktidardan indirmekti. Bu amaç doğrultusunda silahlandırıldılar. Silahlanan bu gayri meşru orduyu Erdoğan’da destekledi. Erdoğan onlara silah ve mühimmat gönderdi. Şimdi de bu gayri meşru orduyu Careblus’a yerleştiriyor. ‘’Fırat Kalkanı’’ adı verilen operasyonu da bu amaç için gerçekleştiriyor.

Peki, Careblus IŞİD’in elinde kalsa mı daha iyiydi? Elbette değil. Çünkü IŞİD’in görevleri arasında çekildiği yerlere PYD’nin yerleşmesine hizmet etmek gibi bir görevi var. Dikkat ettiyseniz IŞİD Suriye’de onca yeri kontrol altında tutarken bir avuç PYD karşısında geri adım atıyor. Böylelikle IŞİD’in hakkından ancak PYD’nin geldiği algısı yerleştiriliyor. Hâlbuki gerçek hiç de öyle değil. ABD korumuş olduğu bu örgütün arkasından çekildiği anda PYD biter. Bunu ABD’de biliyor, bütün dünya da biliyor. Ancak ABD bilerek PYD’yi parlatıyor. Oldubitti arasında PYD’nin kantonlarının birleştirmesinin önünü açıyor. Bu yüzden Careblus’un IŞİD’in elinde kalması doğru değildi. Ancak Careblus’un ÖSO’nun eline geçmesi de doğru değildir. Çünkü sonuçta IŞİD’de gidicidir, ÖSO’da gidicidir. Kalacak olan meşru Suriye Devleti’dir. Bu açıdan IŞİD’den kurtarılan tüm kentler Suriye Ordusunun himayesine verilmelidir. Doğru olan budur. Meşru bir devlet terörist gurupları ve ordudan kaçan vatan hainlerini değil, meşru bir devleti muhatap alır. Teröristleri ve ordusundan kaçarak paralel ordu kuranları ancak terörist devletler desteklerler. Bu anlamda ABD terörist bir devlettir. Rusya, İran, Irak bugün meşru Suriye Devletini savunmaktadırlar. Dolayısıyla bu ülkeler meşru devlettirler. Meseleye bu açıdan bakmak gerekir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra darbe girişimine katılan ve destek veren rütbeli subayları neden tutukladı? Eğer bir devletin içinde paralel bir ordu yapılanması meşru ise Erdoğan neden FETÖ operasyonları yapıyor? Darbe girişimine adı karışan askerleri neden ordudan ihraç ediyor? Eğer demokrasilerde paralel ordu kurmak normal ise Erdoğan neden buna müsaade etmiyor? ÖSO paralel bir ordu değil midir? ÖSO Beşar Esat’a bayrak açmamış mıdır? O halde Türk Ordusu içinde FETÖ’cü askerler ne kadar gayri meşru ise Suriye devletinden ayrı bir ordu kuran ÖSO’da o kadar gayrimeşrudur. Bu durumda meşru bir devlet gayri meşru bir ordu ile muhatap olamaz. Bu durum eşyanın tabiatına aykırıdır. Siz ya doğrudan Suriye Ordusunu ve dolayısıyla Suriye Devletini muhatap alacaksınız, ya da bu işe hiç girmeyeceksiniz. Sonuçta siz muhataplarınızın PKK ile FETÖ’yü desteklememelerini istiyorsanız, siz de terörist gurupları ve ordudan kaçan vatan hainlerini desteklemeyeceksiniz. Yoksa desteklemiş olduğunuz terörist guruplar bir gün gelir sizi de vururlar.

Suriye’de barışı korumak son derece önemlidir. Böyle bir amaç için Rusya, Irak, İran ve Suriye hazırdır. Bölge barışına katkı koymak için hazır olamayan birisi varsa o da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. ABD Başkan Yardımcısı Biden’e kafa tutmak marifet değildir. Marifet Rusya, Irak, İran ve Suriye Devlet Başkanları ile el ele, kol kola yürüyebilmektir. Siz bu hamleyi yapabiliyor musunuz kardeşim? Size bu hamleyi yaptırıyorlar mı? Mesele budur kardeşim. 27.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title