BugünMakaleler

OHAL PAKETİ

sait-balci

DENİZ FENERİNİ UNUTMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZASINI UNUTTURMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTTURMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTTURMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA

Kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak bilinen tasarının TBMM İçişleri Komisyonunda görüşülmesine devam ediliyor. İçişleri Bakanı’nın Yardımcısı Osman Güneş bu konuda ‘’Polise, kaşını gözünü beğenmediği vatandaşı gözaltına alma yetkisi vermeyeceklerini’’ söylemiş. Osman Güneş devamla’’ sadece suçüstü halinde bu yetkinin kullanılacağını ve her polis memurunun gözaltına alma yetkisinin olmayacağını ve bu sadece mülki idare amirinin belirlediği kolluk kuvvetlerinin bu görevi yapacağını’’ söylemiş. ‘’ Fakat Güneş özel yetkili olarak görevlendirilecek polislerin hangi suç unsurları hakkında görev yapacaklarını söylememiş. Sanırım bu durum devlet sırrı olsa gerek. Yoksa Güneş bu konuya da muhakkak açıklık getirirdi.

Başbakan ve aynı zamanda da Cumhurbaşkanı olan Erdoğan bu paketi ne için çıkarıyor sanıyorsunuz? Müsaadenizle açıklayayım. Elbette Cemaat ile daha etkin mücadele etmek için tabi ki. Hani ‘’İnlerine gireceğiz, inlerine’’ demişti ya o yüzden. Sanıyorum Erdoğan inlerine girme konusunda bazı hukuki eksikler tespit etmiş olmalı ki şimdi bu paketi çıkarıyor. İçişleri Komisyonunda görüşülmekte olan bu paket Erdoğan’ın ne ilk paketi, ne de son paketi olacak. AKP İktidarı devam ettiği müddetçe daha çok paketler göreceğiz. Hiç düşünmeden taşınmadan acelece bir paket çıkartırlar. Sonra da çıkartmış oldukları paket kendilerine zarar vermeye başladığı zaman o pakete karşın yeni bir paket daha çıkartırlar. Bugüne kadar yaptıkları hep böyle oldu. Zihniyetleri değişmediği müddetçe de aynı hataları yapmaya devam ederler. Ne de olsa fıtratlarında bu var.

Bu paket aynı zamanda ‘’Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hürriyetine da esaslı bir darbe vuracak. Hatırlarsanız ‘’Gezi Parkı’’ eylemleri sırasında çok sıkıntı çekmişlerdi. Gezi Parkı eylemlerine katılan yurttaşları kafalarına göre gözaltına almışlardı ama Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Hürriyeti kapsamında serbest bırakmak zorunda kalmışlardı. Şimdi bu kanun tasarısı ile bu sorunu özel yetkili polisler ile kökten çözecekler. İstedikleri vatandaşı mahkeme kararı olmaksızın gözaltına alıp tutuklayabilecekler. Gözaltı sırasında istedikleri işkenceyi yapabilecekler. Bunun adı da ileri demokrasi olacak. Avrupa Parlamentosu varsın basın özgürlüğü konusunda rapor yazsın. Varsın Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Hürriyetinin kısıtlandığına dair raporlar yazsın, hiç fark etmiyor. Sonuçta milli iradeyiz diye yağ gibi su yüzüne çıkıveriyorlar. Milletten esaslı bir tokat yemedikleri müddetçe kim ne derse desin bunların zihniyeti değişmez.

Yarın tekrar görüşmek üzere esen kalın.19.01.2015

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title