BugünMakaleler

METAL YORGUNLUĞU FETÖ’CÜLERİ AYIKLAMANIN BAHANESİ Mİ?

Hürriyet Gazetesi’nden Abdulkadir Selvi’nin dünkü ‘’Erdoğan’ın Bakanlara Talimatı’’ adlı makalesini okuyunca aklıma AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘’ Metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz’’ söylemi aklıma geldi. Eğer bu makaleyi sizler de okumuş iseniz aklınıza benimkine benzer çağrışımlar gelmiştir.

Abdulkadir Selvi yazısında ‘’AK Parti’deki değişim talebinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin olduğu yerde değil, halkın durduğu yerde duruyor. Halkın değişim talebinin sözcülüğünü yapıyor. Böylece hem kamuoyuna verdiğiniz mesajı aldım diyor hem de partideki değişimi zorluyor. Değişimin iyi yönetilmesi lazım, hem küskünler ordusunun oluşmasına izin verilmeyecek hem de hücre yenilenmesi sağlanacak” diyerek makalesine devam ediyor.

Abdulkadir Selvi’nin yazısını okuduğumda benim aklıma ilk etapta AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın metal yorgunluğu ile ilgili söylemi geldi. Erdoğan uzun bir süredir dillendirdiği ‘’FETÖ’nün inine gireceğiz’’ söylemi vardı ya, işte ilk etapta benim aklıma bu söylem geldi. Çünkü Erdoğan isteyip te bir türlü bu örgütün siyasi ayağına girememişti. Bugüne kadar girmiş olsaydı partisi dağılmış olacaktı. Ben de bu konu ile ilgili bugüne kadar birçok makale yazdım. Her makalem de Erdoğan’ın milletvekili seçimleri yapılmadan FETÖ’nün siyasi ayağına giremeyeceğini yazdım. Halen daha öne sürmüş olduğum gerekçelerden dolayı aynı fikirdeyim. Milletvekili seçimleri ne zaman yenilenirse Erdoğan o zaman FETÖ’nün siyasi ayağına girebilir.

Erdoğan bu sebeplerden dolayı şimdiden FETÖ’nün siyasi ayağına girmenin ön provasını yapıyor. Yani Erdoğan gerek şimdi, gerekse milletvekili seçimleri sonrasında FETÖ’nün siyasi ayağına direk girmeyecek. Meclis’te bulunan diğer siyasi partilerin siyasi ayağına direk girebilir ama kendi partisinin siyasi ayağına direk girmeyecek. Eğer Erdoğan kendi partisi içinde bulunan FETÖ’cülerin siyasi ayağına direk girerse kamuoyunda FETÖ’cü parti algısı oluşur. Yani FETÖ’cülerin en çok kendi partisinden çıkması seçmen nezdinde olumlu algılanmaz. Ancak AKP içindeki FETÖ’cüler metal yorgunluğu teşhisi ile ayıklanırsa AKP’nin FETÖ’cü bir parti olmadığı anlaşılır. Daha doğrusu AKP’nin adı kamuoyunda FETÖ’cü partiye çıkmaz. İşte Erdoğan’ın metal yorgunluğu söyleminin altında bu operasyon yatıyor. Yoksa Erdoğan durduk yerde ve uluorta partisinin metal yorgunu olduğunu kamuoyu ile neden paylaşsın? Erdoğan şimdiye kadar partisini kamuoyu önünde bu denli eleştirmemişken şimdi de eleştirmezdi. Şimdiden kamuoyu önünde yapılan böyle bir eleştiri ise yarından sonra Erdoğan’ın elini güçlendirecek.

Erdoğan’ın metal yorgunluğu söylemi elbette salt FETÖ’cü siyasilere yönelik değil. Bu söylemin altında bugüne kadar Erdoğan’a sadık kalmış ancak başarısız olmuş siyasiler de var. Erdoğan normal şartlarda bu siyasileri değiştiremediği için şimdi onların karşısına böyle bir söylem ile çıkıyor. Şimdiye kadar Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Ağrı İl Başkanı Kemal Atmaca, Muş İl Başkanı Namık Ergün ve Hakkâri İl Başkanı Nurettin Fırat bu sebeplerle istifa ettiler veya istifa ettirildiler. Yarından sonra da buna benzer istifalar yine gelebilir. Yoksa mesele üç beş İl Başkanı’ndan ibaret değil. Uzun lafın kısası AKP Genel Başkanı Erdoğan bir taşla iki kuş vurmuş olacak.

Şimdilik şu kadarını söylemekle yetineyim. Metal yorgunluğu söyleminin altında asıl FETÖ’nün siyasi ayağı yatıyor.12.09.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title