Makaleler

KANDİL SİLAH BIRAKMIYORMUŞ

sait-balci

Duyan duymayana söylesin. Kandil silah bırakmıyormuş. Bırakmış olsaydı şaşardım zaten. Çözüm sürecinin PKK’ya silah bıraktıracağı yalanını ortaya atanlara duyurulur. Bunu ben söylemiyorum. KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu söylüyor. Karasu ‘’ AKP iktidarının şefi olan Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları ortadadır. Bu zihniyette olan AKP iktidarında sorun çözülemez. Böyle bir iktidar ortamında savaş bir 30 yıl daha sürer’’ demiş. Buyurun bakalım açılım ve saçlımın mimarları, Mustafa Karasu’ya yanıt verin. Adam üstüne basa basa silah bırakmayacaklarını söylüyor. Karasu devamla, ‘’Seçimden önce AKP Hükümeti gerillayı Türkiye’den çıkartacak ve silahlı mücadeleyi sonlandıracak güç olarak gösterilmeye çalışılıyor. Böylece AKP’ye bir seçim daha kazandırılmak isteniyor. ‘’demiş. Adam doğruyu söylüyor. Silah bırakmayacaklarını söylüyor. Çözüm denilen sürecin AKP’ye seçim kazandırmak üzerine yürütüldüğünü söylüyor. Daha ne desin?

Mustafa Karasu’ya iktidar cephesinden bir yanıt veren var mı? Elbette yok. Çünkü muhatapları o değil. AKP’nin muhatabı İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’dan başkası değil tabi. Onunla da düzenli olarak Milli İstihbarat Teşkilatı görüşüyor. Bir de HDP’den bir heyet. IŞİD’in Kobani’ye saldırmasından bu yana da çözüm süreci sekteye uğramıştı. Şimdilerde ise kaldıkları yerden tekrar görüşmeye başladılar. Çünkü Mustafa Karasu’nun da söylediği gibi gelecek sene Milletvekili Genel Seçimleri var. Bu seçimlere de az bir süre kaldı. Bu yüzden PKK ile tekrar görüşmeye başlamak gerekiyor tabi. Yine çözüm süreci bahane edilerek 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinin atlatılması planlanıyor. Seçimi kazanmanın yansıra, Anayasayı değiştirecek sayıya ulaşmak gerekiyor. Bunun içinde çözüm sürecinin seçimlere kadar sürdürülmesi planlanıyor.

Çözüm süreci adına Türk Ordusu da zaten herhangi bir adım atmıyor. Yol kesen, özerklik ilan eden PKK’ya karşı herhangi bir operasyon düzenleyemiyor. PKK hendek kazıyor fakat Cumhurbaşkanı seyrediyor. Peki, PKK bu hendekleri niçin kazıyor? Alt yapı çalışmaları için mi kazıyor? Yarından sonra daha fazla eylem yapmak için tabi. Eylem yaptıkları yerlere polis ve asker giremesin diye şimdiden hendek kazıyorlar. Yani eylemlere hazırlanıyorlar. Peki, hükümet ne yapıyor? Kandil’in silah bırakmıyoruz, tehdidine karşı ne yapıyor? Hiçbir şey. Hükümet gelişen olayları sadece uzaktan seyretmekle yetiniyor. Güya Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinden her zamankinden daha fazla oy almak istiyor da ondan. Başkanlık sistemine geçebilmek için Anayasa’yı değiştirmek istiyor da ondan.

İşte bu AKP seçimlere kadar ülkede yalandan da olsa barış rüzgârları essin istiyor. Bu süreç içinde PKK eylem yaparsa da yanıt verilmesin istiyor. Asker ve polislerimize pusu kursalar da yanıt verilmesin istiyor. Karakollara ateş açsalar da yanıt verilmesin istiyor. Yani PKK hangi şiddet eylemi yaparsa yapsın yanıt verilmesin istiyor. Seçimlere kadar ayıya dayı denmesini istiyor. Bu durumu iyi ezberleyen PKK da, kaldıkları yerden eylemlerine devam edecekler tabi. Hükümetin operasyon yapmayacağını bildikleri için de daha da şımaracaklar. İl ve ilçeleri yine birbirine katacaklar. Böylelikle de ülkede ne bir huzur bırakacaklar ne de bir barış ortamı. İstedikçe de daha fazlasını isteyecekler. Ülkeyi maalesef yine savaş alanına çevirecekler. Böylelikle de olan yine bölgede görev yapan askere ve polislere olacak. Bugüne kadar koruduğumuz milletin birliğine ve bütünlüğüne olacak. Yazık. Hem de çok yazık. Yarından sonra Büyük Ortadoğu Projesi adına açılım peşinde koşanlar pişman olacaklar ama iş işten geçmiş olacak.

Bugünlük te bu kadar. Haftanın son günü olan yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.20.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title