Makaleler

KAÇAK SARAY’IN MALİYETİ

sait-balci

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri nedeniyle yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Milletin Sarayı’’ olarak adlandırdığı ‘’Kaçak Saray’ın maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira, uçağının maliyetinin de 410 milyon lira olduğunu açıklamış. Milletin Adamı Cumhurbaşkanlığı Köşkünde oturacak değil ya. Öyle ya da böyle illaki bir farkı olacak tabi. Geçmiş Cumhurbaşkanlarından farkı olacak. Meslektaşlarının sarayından da farklı olacak. O zaman nasıl olacak bu iş? Şimdiye kadar hiç kimsenin sahibi olmadığı koskoca bir saray olacak tabi. Böyle bir sarayın da bir maliyeti olacak azizim. Kaçak Saray’ın maliyetine bakıp ta israf filan denir mi hiç? Koskoca dünya lideri herhalde basit bir binada oturacak değil. Milletin Adamı, Milletin Saray’ın da oturur. İşte o kadar.

Maliye Bakanı da durduk yerde densizlik yapmış azizim. İnsan her şeyden evvel bir defa Kaçak Saray’ın maliyetini Meclis’te açıklayayım mı diye Cumhurun başına sormaz mı? İlla ki Saray’ın maliyetinin açıklanması gerekiyorsa da yine devletin büyüğü Cumhurbaşkanı’na sorulmaz mı? Hadi açıklama aceleye geldi diyelim. Ama yine de en azından Uçak ile Saray’ın maliyetini kaç lira olarak açıklayayım diye insan bir sorar. Siyasi nezaket de zaten böyle davranmayı gerektirir. Böyle olmuyor azizim. Bunları başıboş bırakmaya hiç gelmiyor. Milletin Adamı ‘’Mega Usta’’ oldu ama bunlar halen daha çırak. Usta olacak gibi de değiller. En iyi bunları gelecek seçimlerde Milletvekili yapmamak lazım. Hele hele Maliye Bakanı, hiç yapmamak gerek. Yoksa memleket elden gidecek. Gece yarıları partiye gitmekle de olmuyor. En iyisi bir an evvel Başkanlık sistemine geçmek gerek.

Kaçak Saray’ın maliyeti ile ilgili Maliye Bakanı’nın iş bilmezliği yetmemiş gibi bir de şimdi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklama yapmış. Koskoca Dünya liderine bir tane Saray çok mu gelir azizim? Adam tek başına koskoca ülkeyi yönetiyor. ABD Başkan Yardımcısına bile gelip özür diliyor. Fakat bir tane Saray’ı çok görüyorlar. İnsan en azından benim Cumhurbaşkanım böyle görkemli bir Saray’da oturuyor diye gururlanır. Hangi devlet başkanının böyle bir Saray’ı var diye havasını atar. Varsın maliyeti milyon dolarlar olsun. Hiç fark etmez. Varsın 1 değil, 5 uçağı olsun. Kim ne derse desin, yakışır bizim dünya liderine. Milletin Adamının adam gibi Saray’ı ve uçağı olur. İşte o kadar.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ta kalkmış ‘’Ben mütevazı bir insanım ve tevazuyu severim. İsrafa da karşıyım. Rakam yüksek, bu yüksek neden kaynaklanıyor, tartışılabilir’ ’demiş. Görüyor musunuz azizim Arınc’ın yaptığı saygısızlığı? Aslında onu baştan Bakan yapmamak lazımdı. Maliyetin yüksek olup olmadığından sana ne kardeşim? Durduk yerde Saray’ın maliyeti de nereden çıkıyor? Hadi muhalefet dile getiriyor olsalar neyse ne. Size de ne oluyor? Bu Saray’da oturacak olan sizin Cumhurbaşkanınız değil mi? Milletin Adamı değil mi? Ulu orta böyle şeyler konuşulur mu? Sonra el âlem ne der insana? Milletin Adamına bir tane Saray çok mu görülür? Arınç ile Şimşek’e Allah akıl fikir versin diyorum da başka bişey demiyorum. Suç, bunları milletvekili yapanlarda azizim. İçlerinde azıcık devlet adamlığı olsaydı böyle varlı vakitsiz konuşmazlardı. Daha ne diyeyim? 11.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title