BugünMakaleler

LOZAN İNGİLİZLERE GÖRE HEZİMET, BİZE GÖRE ZAFERDİR

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan 27.Muhtarlar Toplantısında Lozan Barış Antlaşması ile ilgili şaşırtıcı açıklamalar yapmıştı. Erdoğan yapmış olduğu o konuşmada Türk Milletini adeta yok saymış ve kazanılan büyük zaferi hezimet olarak değerlendirmişti. Aynı zamanda Erdoğan imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile 15 Temmuz darbe girişimi arasında bir bağlantı kurmuş ve ‘’O masaya oturanlar bunun hakkını veremediler, veremedikleri için onun sıkıntısını şimdi biz yaşıyoruz. Herhalde bu darbe başarılı olsaydı, Sevr’i bile aratacak bir anlaşmayla karşımıza çıkacaklardı’’ dedi.

Peki, durum hakikaten Erdoğan’ın söylediği gibi mi? Yani Lozan Barış Antlaşmasını imzalayan İsmet İnönü, Erdoğan’ın dediği gibi Ege’de bulunan adaları Yunanlılara mı vermişti? Öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturalım. Ege Adaları Birinci Dünya Savaşı sonrası imzalanan Sevr ve Mondros Antlaşması ile elden çıktı. Sonrasında Lozan Barış Konferansı ile elden çıkan bu adalardan Gökçeada, Bozcada, Tavşan Adaları ile Anadolu sahillerine 3 milden az uzunluktaki bulunan adalar geri alındı. Hal böyleyken Cumhurbaşkanı Erdoğan neden bu adaların Lozan Barış Antlaşmasında kaybedildiğini söyledi? Erdoğan tarihi mi bilmiyor, yoksa tarihi mi saptırıyor? Sizce hangisi? Bana göre Erdoğan Ege’de bulunan adaları Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros ve Sevr Antlaşması ile kaybedildiğini bal gibi biliyor. Ancak işine gelmiyor.

Son dönemlerde bir Osmanlı sevdası var. Ve bu sevda ülkeyi kasıp kavuruyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız, 30 Ağustos Zafer Bayramımız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız sırf bu Osmanlı hayranlığı ve Cumhuriyet düşmanlığı yüzünden kutlamalar ya yasaklanıyor, ya da bu kutlamalara sınırlamalar getiriliyor. Yine bu muhteremler sırf cumhuriyet düşmanlığı yüzünden Atatürk’ü Anlama ve Anma gününde bile sağa sola kaçıyorlar. 2. Abdülhamit’in doğum günü turp gibi ayakta oluyorlar ancak Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım günü ya hasta oluyorlar, ya da yurtdışı gezilerinde bulunuyorlar. Anlayacağınız bu derece Atatürk’e düşmanlık taslıyorlar.

İşte bu Osmanlı sevdalılarından biri olan Erdoğan 27. Muhtarlar Toplantısında Ege Adalarının Lozan Barış Antlaşmasında kaybedildiğini söyleyerek Osmanlı’yı bir nebze de olsa temize çıkarmaya çalıştı. Fakat Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasından sonra İngiliz Sir Andrew Ryan ise Erdoğan gibi düşünmüyor. İsterseniz öncelikle Sir Andrew Ryan’a bir kulak verelim.

‘‘Lozan’da onursuz bir barış imzaladık. Bu İngiltere’nin şimdiye dek imzalamış olduğu antlaşmaların en uğursuzu, en mutsuzu ve en kötüsüdür’’

Evet, İngiliz Sir Andrew Ryan imzalanan Lozan Barış Antlaşmasının İngilizler için hezimet olduğunu söylüyor. Ne tesadüf ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’da aynı antlaşma için hezimet diyor. Burada bir gerçek var ki o da, imzalanan bu antlaşma ya İngilizler için hezimettir, ya da bizim için hezimettir. İkisinden biri. Yoksa Lozan Barış Antlaşması hem İngilizler için hezimet, hem de bizim için hezimet olamaz. Erdoğan’ın aslında buna bir karar vererek konuşması gerekirdi. Çünkü sonuçta bu antlaşmanın kimin için hezimet, kimin için zafer olduğuna karar vermemiz lazım. Cumhurbaşkanı Erdoğan veremiyor ama bizim vermemiz lazım. Bakın tarihçi Tynbee’ye göre de Lozan bir Türk zaferidir.

“Lozan’da Müttefikler Türk ulusçularının yaklaşık olarak tüm taleplerine boyun eğdiler. Dünya şaşılacak bir manzarayla karşılaşmıştır: Yenilgiye uğratılmış ve görünürde yıkılmış olan bir ulus, yıkıntıların üzerinden yükselerek kesinlikle eşit koşullar içerisinde dünyanın en yüce uluslarının önüne çıkarak, I. Dünya Savaşı’nın aşağılanmış olan muzafferlerinden hemen hemen her ulusal dileğini kazanmıştır…”

Görüldüğü üzere tarihçiler de Lozan Barış Antlaşmasının galibinin Türk Milleti olduğunu söylüyorlar. Peki, dönemin basını ne diyor? Örneğin Time Dergisi Lozan Barış Antlaşmasını nasıl değerlendiriyor? 14 Nisan 1924 tarihli sayıda Lozan şöyle değerlendiriliyor.

“Lozan Antlaşması, yüz yıldan fazla süredir, İngiliz diplomasisinin ilk göze çarpan başarısızlığıdır”. “Neticede Lozan Antlaşması, Türkiye’yi yaka paça Avrupa’dan atmak yerine Avrupa’yı Türkiye’den atmıştır”.

Sanıyorum daha fazla örnek vermeye gerek yok. Lozan Barış Antlaşması kimin için hezimet, kimin için zafer olduğu da anlaşıldı. Anlaşılan bir konu daha var. O da Lozan Barış Antlaşması konusunda hezimete uğrayanların bu durumu itiraf etmeleridir. Bu durumda Erdoğan’da kaybedenlerin tarafında ise buna söyleyecek hiçbir sözüm yok. Ancak Türk Milleti olarak biz kazanan taraftayız.05.10.2016

Visits:11 Today: 1 Total: 18368

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu Title