ESAD’I MI VURSAYDIN, YOKSA IŞİD’İ Mİ?

sait-balci

DENİZ FENERİNİ UNUTMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZASINI UNUTTURMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTTURMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTTURMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

Daha iki üç gün önce Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Esad’a müdahale etmedikleri için günah çıkarmıştı. Hollande yaptığı açıklamada ‘’Suriye’ye 2013’te müdahale etmediğimiz için pişmanın’’ demişti. Şimdi Hollande İŞİD militanlarının evvelki gün Paris’te bir mizah dergisi olan CHARLİE HEBDO’nun merkez binasında yapmış olduğu katliam sonrası aynı pişmanlığı duyuyor mu bilemiyorum. Umarım Hollande’nin bu katliam sonrası duygu ve düşünceleri değişmiştir. Umarım Fransa için Esad’ın mı, yoksa IŞİD’in mi tehlikeli olduğunu anlamıştır.

IŞİD’in Paris’te yapmış olduğu katliamı kabul etmek elbette mümkün değil. Bir karikatür için böylesine bir intikam almak hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Fakat burada üstünde durulması gereken çok önemli noktalar var. Bunlardan birincisi gerek Müslüman halkının, gerekse Hristiyan halkının ve gerekse Yahudi halkının kutsal değerleri ile alay edilmesinin doğru olmadığıdır. Hristiyanlar için İsa Peygamber ne kadar değerli ise, Müslümanlar için de Hz Muhammed o kadar değerlidir. Yahudiler için Musa Peygamber ne kadar değerli ise, Müslümanlar için de Hz Muhammed o kadar değerlidir. Burada asıl şunu söylemek istiyorum. Gerek bir gazete de, gerekse bir mizah dergisinde hangi dine ait olursa olsun, bir peygamber alay konusu yapılmaması gerekir. Çünkü din konusu insanların en hassas konuları arasında geliyor. Buna dikkat etmek lazım. Burada CHARLİE HEBDO adlı mizah dergisinin Hz Muhammed’in karikatürünü yayınladığı için bu katliamı hak etti demiyorum, ama doğru yaptı da demiyorum. Kutsal değerlerin alay konusu yapılmayacağını söylüyorum.

CHARLİE HEBDO adlı mizah dergisine yapılan saldırı ile ilgili ikinci söyleyeceğim konu tamamen Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile ilgili. Baştan da söylediğim gibi Hollande, 2013 yılında Suriye’ye girmedikleri için pişman olduğunu söylemişti. Şimdi gelinen durum itibariyle Hollande’nin ne kadar düşüncesizce konuştuğu ortaya çıkıyor. Eğer 2013 yılında Suriye’ye, Libya’da olduğu gibi top yekûn girilmiş olsaydı şu an Suriye’nin tamamı IŞİD militanları ile kaynıyor olmaz mıydı? Bugün başta ABD ve Fransa ile birlikte İngiltere’nin eğitip besledikleri IŞİD, Irak’ın ve Suriye’nin ele geçirdikleri yerlerde terör estirmekte. Eğer IŞİD bugün Suriye’nin tamamına egemen olmuş olsaydı Paris’te gerçekleştirmiş olduğu katliamın daha büyüğünü yapabilirlerdi. Yapmış oldukları katliam sadece Fransa ile de sınırlı kalmazdı. Simdi Suriye’ye girmediğiniz için pişman olacaksınız öyle mi?

IŞİD’in Paris’te yapmış olduğu katliam ile ilgili üçüncü söyleyeceğim konu ise IŞİD’in bugüne kadar Irak’ta ve Suriye’de gerçekleştirmiş olduğu katliamlar ilgili. Evet, bugün Paris’te yapılan katliamı lanetliyoruz. Fransa halkına da başsağlığı diliyoruz. Fakat öbür taraftan da IŞİD’in Irak’ta ve Suriye’de yapmış olduğu katliamlara sessiz kalınıyor. Sizce bu tavır doğru mu? Fransız vatandaşlarının canı can da, Iraklı ve Suriyeli vatandaşların canı patlıcan mı? IŞİD Esad’a karşı başlatılan saldırılardan itibaren katliam yapıyor. Masum insanların kafasını kesiyor. Esir aldıkları Iraklı ve Suriyeli askerleri toplu bir şekilde katlediyor. Irak’ta Ezidi halkının kadınlarını esir alıyor, erkeklerini de topluca katlediyor. Bu katliamların görüntülerini de sosyal paylaşım sitelerinde yayınlıyorlar. Şimdi buradan Hollande’ye IŞİD’in yaptığı bu katliamlara neden tepki göstermediğini sormak isterim. Fransız vatandaşlarının canı ne kadar kıymetli ise, Iraklı ve Suriyeli vatandaşların canı da o kadar kıymetlidir. Eğer siz beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın derseniz, işte o yılan bir gün gelir sizi de böyle sokar.

Umarım IŞİD’in Paris’te gerçekleştirmiş olduğu katliam Hollande’nin aklını başına getirmiştir. Umarım Hollande bugünden sonra IŞİD’in Irak’ta ve Suriye’de yapmış olduğu katliamlara sessiz kalmaz. IŞİD’in Irak’ta Erbil’e yaptığı saldırılara gösterdiği duyarlılığını Irak halkına da yaptığı zaman da gösterir. Suriye’de Kobani halkına yaptığı saldırılara gösterdiği duyarlılığı, Suriye halkına yaptığı zaman da gösterir.

Bu günlük te bu kadar. Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere hoşça kalın. 09.01.2015

721 Tıklama Toplam 1 Tıklama bugün

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu Title