FREEDOM HOUSE: TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜR DEĞİL

sait-balci
Merkezi Washington’da bulunan ve bir sivil toplum kuruluşu olan Freedom House, ‘’Dünyada basın özgürlüğü’ ’konulu raporunda ülkemizi ‘’kısman özgür’’ statüsünden ‘’özgür değil’’ statüsüne düşürmüş. Freedom House, daha önce Avrupa Birliği’ne üyelik için ilerlemeler kaydeden ülkemizin şimdi ise gerilediğine yer vermiş. Basın özgürlüğü konusunda 120. sıradan 134. sıraya gerilediğimize değinmiş. Şimdi gelinde bu olumsuz tabloyu Başbakan’a anlatın bakalım. Başbakan böyle bir raporu kabul ediyor mu etmiyor mu? Gezi Parkı eylemcilerine uygulanan polis şiddetinin söz konusu raporu olumsuz yönde etkilediğini söyleyin. Tutuklu gazetecilerin en çok bizim ülkemizde olduğunu söyleyin. Görsel ve yazılı medyanın baskı altında olduğunu söyleyin. İnternete yasak getirildiğini söyleyin. Bakalım Başbakan ne diyecek? Bana göre anında ‘’dış mihraklar’’ diyecektir. İçerde tutuklu gazeteci yok diyecektir. İçerde tutuklu olanların terörist olduklarını söyleyecektir. 17 Aralık operasyonunu da ‘’Paralel Devlet’’ olarak adlandırılan darbecilerin yaptığını söyleyecektir. Ancak asla yazılı ve görsel medyaya baskı yaptığını itiraf etmeyecektir. ‘’Dış basın o dermiş bu dermiş beni ilgilendirmez’’ diyecektir. Beyefendi uzayda yaşıyor ya o yüzden. Ülkemizde basın özgürlüğünü kendi iktidarını desteklemekle mümkün olduğuna inanıyor ya o yüzden.

Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ’da basına söz konusu raporu ret etmelerini emretmiş. Bunların basın anlayışı işte bu kadar. Basına baskı yapmadıklarını söylerlerken bile baskı yapıyorlar. Daha ötesi var mı? Çünkü basına baskı yapmak ruhlarına işlemiş. Sanki kendi parti kadrolarına emrediyorlar. Bırakın normal şartlarda basına değer vermeyi, aleyhlerine yazılan bir raporu bile lehlerine çevirebilmek için ‘’Raporu ret edin’’ diyorlar. Böyle bir anlayış olabilir mi? Nerede yaşıyoruz? Geçenlerde Davutoğlu’nun çağrısına Cumhuriyet Gazetesinden Can Dündar köşesinden okkalı bir yanıt verdi. Tabi ki anlayana… Bunca yıldır alışmışlar pohpohlanmaya, şimdi eleştirileri kaldıramıyorlar. Aslında suç onlarda değil. Asıl suç, onları bugüne değin uyarmak yerine hep destekleyen yandaş medyadadır. Bu yandaş medya belki bugün medyanın kaymağını salt kendileri yiyiyorlar ama yarından sonra bir bakarsınız Başbakan ile kendileri de ters düşüp muhalif oluverdiklerini görüveririz. İşte o zaman kendilerini savunacak gazeteci de bulamayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. ‘’Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş’’ olacak.

Bugün Cemaat medyasının muhalif olabileceği hiç akla gelir miydi? Başbakan ile ters düşeceklerini hayal bile edemezdik. Kanlı bıçaklı olabilecekleri bile düşünülemezdi. Ne diyelim? Çünkü bu dünya, etme bulma dünyası da o yüzden. Yarından sonra yandaş basın ile de ters düşmeyeceklerini kim garanti edebilir? Bir bakarsınız Havuz Medyası içinde yer alan gazeteciler de muhalif oluvermişler. Bu yüzden en iyisi doğrudan ayrılmamaktır. Gördüğün yanlışı zamanında söyleyebilmektir. İşte o zaman basın hür ve özgür olacaktır. Marifet ‘’kim ne der’’ diye düşünmeden, doğru bildiğinden şaşmamaktır. İşte o zaman Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun çağrısına yanıt verilebilir. Yoksa durduk yerde hem basın ve medyaya baskı yapacaksınız, hem de öte yandan basın ve Medya’nın özgür olduğunu savunulmasını isteyeceksiniz. Yok, öyle bir şey. Ah, Ahmet Davutoğlu Efendi ah. Bu işler böyle olmuyor maalesef. İkisi bir arada olmuyor. Çünkü Neskafe değil bu. Keşke medyaya zamanında baskı yapmasaydınız da biz de gönül rahatlığı içinde özgürüz diyebilseydik. Ülkemiz hakkında hazırlanan raporu ret edebilseydik.

Atalarımız ne demişler? Ne ekersen onu biçersin. Bundan daha ötesi yok artık, Ahmet Efendi. Yolun sonuna geldiniz artık. Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Bundan sonra ağzınızla kuş ta tutsanız nafiledir. Nasıl bir iktidar olduğunuzu anlamayan kalmadı. Freedom House’nin Raporunu ret etseniz de faydası yok. Atalarımız ‘’Görünen köy kılavuz istemez’ ’demişler. İşte şimdi sizin geldiğiniz de geleceğiniz yer burası. Bilmem anlatabildim mi? 07.05.2014

SAİT BALCI

530 Tıklama Toplam 1 Tıklama bugün

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu Title

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar