BugünMakaleler

GELECEK AVRASYA’DA

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Rusya ile yeniden başlayan görüşme süreci hem turizm açısından hem de yaş sebze ve meyve ithalatı açısından oldukça büyük önem taşıyordu. Diğer taraftan da Batı ile yaşanan diyalog süreci neredeyse bitme noktasına gelmişti. Çok şükür Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda aklını başına aldı da bu görüşme öncesinde Rusya’ya göndermiş olduğu mektup ile Putin’den özür diledi. Şimdi Putin’in memleketi olan St.Petersburg’da meydana gelen ikili görüşme ile Rus uçağını düşürmemizden sonraki yaşanan gerilim sona ermiş oldu. Artık bundan böyle bir daha Rus uçağını düşürmeyiz de, Rusya ile başlayan komşuluk ilişkilerimiz kesintisiz devam eder.

Turizm işletmecileri açısından bu sene zaten gözden çıkarılmıştı. Aynı şekilde Rusya’ya ithal edilmekte olan yaş sebze ve meyve ticareti de durmuştu. Ancak şimdi Rusya ile yeniden başlayan barış süreci hem turizmcileri hem de üreticileri memnun edecek. Beklenen gelişmeler bu sene olmasa bile gelecek sene açısından umut verici düzeyde. Erdoğan inşallah bu saatten sonra yeni bir delilik yapmaz da düzelen ilişkiler bozulmaz.

Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi ve ilerlemesi aynı zamanda NATO üyeliğimizi de derinden etkiliyor. Anlayacağınız iki farklı kutup ile muhatap durumdayız. Birisi yıllardır üyesi olduğumuz NATO, diğeri ise kurtuluş savaşları sırasında yardım aldığımız Rusya. Elbette daha başka ortak yanlarımız da var. Bugüne kadar dış politikamızın rotasını hep NATO’nun çıkarları doğrultusunda geliştirdik ve uyguladık. Ancak bugüne kadar NATO’nun ileri jandarmalığını yapmakla da elimize hiçbir şey geçmedi. Üstene üstlük ABD’nin çıkarları adına komşularımız ile ters düştük. Bugün Irak, İran ve Suriye ile sağlıklı bir komşuluk ilişkilerimiz yoksa bunun sebebi ABD’den başkası değil. Zaten bugüne kadar ABD’nin bulunduğu yerlerde bulunan uluslarda iç kargaşadan başka bir şey yaşanmadı. Dün Irak’ta ne olduysa bugün Suriye’de o oluyor. Eğer bölge ülkeleri İran’a sahip çıkmazlar ise benzer iç kargaşalar yarından sonra İran’da da başlar. Bizim Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerimiz de PKK Terör Örgütünün gerçekleştirdiği eylemlerin arkasında da ABD var. Yine IŞİD ve PKK Terör Örgütünün gerçekleştirdiği canlı bombalarının arkasında da ABD var. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında da ABD var. Rus uçağının düşürülmesinin arkasında da ABD vardı.

Şimdi ise önümüzde yepyeni bir sayfa var. Rusya ile başlayan yeni bir diyalog süreci var. Eğer bugüne kadar yaşananlardan bir ders almışsak Rusya ile başlayan süreci en iyi bir şekilde ilerletiriz. Yok, eğer yaşananlardan halen daha bir ders çıkaramamışsak ABD’nin yeni kurgulayacağı oyunlara yenik düşeriz. Bunun için bundan böyle NATO ile olan ilişkilerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Bölgemizde bulunan NATO üslerini kontrol altına almamız gerekiyor. Hatta ve hatta Rusya ile olan ilişkilerimizin daha sağlıklı bir zemine oturtabilmemiz için NATO ile olan ilişkilerimizi minimuma düzeye düşürmemiz gerekiyor. Yoksa hem NATO ile hem de Rusya ile aynı anda ilişkileri sağlıklı bir şekilde yürütemeyiz. Böyle bir durum zaten eşyanın tabiatına aykırıdır. Eğer ileriki günlerde Şanghay İşbirliği Örgütüne katılmak istiyorsak şimdiden tercihimizi yapmak zorundayız. Bu konuda samimi olduğumuzu da Rusya’ya hissettirmek durumundayız. Yoksa hem ABD ile hem de Rusya ile aynı anda ilişkilerimizi sağlıklı yürütmemiz mümkün değil.11.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title