Makaleler

BİDEN NEDEN ÖZÜR DİLEDİ?

sait-balci

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada IŞİD’in güç kazanmasında ABD’nin müttefiki ülkelerin başrolü oynadığını, bunların da Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar olduğunu söylemişti. Biden yine sözlerine devamla Erdoğan’ın kendisine ‘’Siz haklıydınız. Biz çok fazla kişinin sınır geçişine göz yumduk ‘’ dediğini belirtmişti. Biden ’in Harvard Üniversitesinde yapmış olduğu bu açıklamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazı çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine ‘’Biden benim için böyle ifadeler kullanmışsa, Biden benim için tarih olur. Sayın Biden, Harvard ‘da böyle bir şey söylemişse bizden özür dilemelidir’’ dedi. Bu gelişmeler üzerine Joe Biden, hem Erdoğan’dan, hem de Birleşik Arap Emirlikleri Veliahdı Prens Muhammed Bin Zayid El Nahyan’dan özür diledi.

Peki, Joe Biden, gerek Erdoğan’dan, gerekse Birleşik Arap Emirlikleri Veliahdından niçin özür diledi? Joe Biden Harvard Üniversitesinde yaptığı konuşmada aralarında ülkemizin de bulunduğu Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gerçekten de IŞİD’in güç kazanmasına katkıda bulunmamışlar mıydı? Daha doğrusu Joe Biden bu konuşmayı kafasından mı türetmişti? Yani koskoca ABD Başkan Yardımcısı yalan mı söylemişti? Eğer Joe Biden durduk yerde yalan söylemiş olsaydı özür diledikten sonra görevinden de istifa etmesi gerekirdi. Bizim ülkemizde istifa edilmez ama ABD gibi gelişmesini tamamlamış ülkelerde istifa edilir. Çünkü ABD’nin bölgede oynadığı politikalar üzerine yalan söylemeye ihtiyacı yoktur. ABD ve diğer küresel güçlerin her zaman bölgemiz üzerinde planları vardır ve bunu hiç çekinmeden dile getirirler. ABD eğer Büyük Ortadoğu politikaları uğruna yalan söyleme gereği hissetmiş olsaydı ülkemizin de aralarında bulunduğu birçok ülkelerin liderlerini dinledikleri ortaya çıkınca ‘’Biz dinlemedik’’ derlerdi.

Peki, Erdoğan’ın IŞİD’in güç kazanmasına destek olduğu yönünde yaptığı açıklamaları sadece Joe Biden mi dile getirdi? Elbette hayır. Eski ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Erdoğan’ın Suriye’de, Özgür Suriye Ordusu yerine El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesinin desteklediğini söylemedi mi? Elbette söyledi. Peki, o zaman Ricciardone Erdoğan’dan özür mü diledi? Ricciardone eski bir büyükelçi olduğu için onu geçiyorum. Bilindiği üzere Erdoğan, Cidde’de yapılan ve IŞİD ile mücadele kararlılığının vurgulandığı Terörle Mücadele Toplantısının sonuç bildirisini imzalamamıştı. Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak ve Suriye’de kritik bölgeleri ele geçiren IŞİD’in kendisine para kaynağı yaratmak için petrol kaçakçılığı yapmasına Türkiye ve Lübnan’ın aracılık ettiğini söylemedi mi? Peki o zaman John Kerry Erdoğan’dan özür mü diledi?

Mesele Joe Biden ’in özür dileyip dilememesi değil. Bütün mesele, Erdoğan’ın IŞİD’e karşı her türlü operasyonun içinde yer alacağını açıklamasından sonra açığa düşürülme durumudur. Joe Biden burada hata yaptı. Eğer Erdoğan halen daha IŞİD’e karşı yapılacak olan operasyonların içinde yer alacağını beyan etmemiş olsaydı değil Joe Biden, Obama bile şu ana dek IŞİD’e destek olduğu kanıtlanan Erdoğan’a yoğun eleştiriler getirmiş olurdu. Geldiğimiz noktada ise Erdoğan IŞİD’e karşı yapılacak olan her türlü operasyonun içinde yer alacağını beyan etmiştir. Bu yüzden de artık Erdoğan’a yüklenmenin anlamı kalmamıştır. Joe Biden ‘in teşhisleri doğrudur fakat zamanlaması yanlıştır. Obama, Büyük Ortadoğu Projesinin devamı adına daha Erdoğan’a ihtiyaç olduğu için Joe Biden’e özür diletmiştir. Meselenin özü de sözü de bundan ibarettir.08.10.2014
SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title