Makaleler

BEKLEMEYE GEREK YOKMUŞ

sait-balciBeklemeye gerek yokmuş. Peki, o halde ne bekleniyor? Trenin geçmesi mi? Sanki memleket de demokrasi varmış gibi şimdi yine Yeni Anayasa aldatmacasına sarıldılar. Siz Anayasayı filan bırakın da öncelikle Anayasa Mahkemesinin kararını uygulayın efendiler! Yeni Anayasa yapacak olan insan öncelikle yasaları uygulamak zorundadır. Yasalar uygulanmak için yapılmıştır. Eğer yasaları uygulamayacaksanız, yeni Anayasayı ne için yapacaksınız? Yoksa Anayasa sizin elinizde oyuncak mıdır? Halk size yasaları keyfinize göre uygulayın diye mi oy verdi? Kusura bakmayın efendiler ama sizin uygulamakta olduğunuz yönteme demokrasi filan denmez. Bunun adına olsa olsa monarşi olur.

Ergenekon Davası tutuklularını yakından ilgilendiren Anayasa Mahkemesinin kararını şimdiye değin iktidar partisi dışında farklı yorumlayan bir Allah’ın kulu da çıkmadı. Öncelikle konuyu, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ‘’demir leblebi’’ lakabı ile bilinen Emine Ülker Tarhan değerlendirdi. Emine Ülker Tarhan Yargıtay kökenli olduğu için en isabetli yorumu da o yaptı. Arkasından İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey yaptı. İktidar sahiplerinden ise çıt yok. En son Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Milliyet Gazetesine konuşmuş. Milliyet Gazetesinden Fikret Bila’ya açıklamalarda bulunan Haşim Kılıç deyim yerindeyse son noktayı da koymuş. Haşim Kılıç diyor ki;

‘’Anayasa Mahkemesi kararı belli oldu. Mahkeme 10 yıllık sürenin Anayasa’ya aykırı olduğunu tespit etti ve oybirliği ile iptal kararı verdi. Hâkimler, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını bildikleri için gereğini yaparlar. Buna engel bir durum yok. Hâkim takdirinde bir konudur. İsterlerse bu kararı dikkate alarak ve diğer şartları da gözeterek tahliye edebilirler.10 yıl kuralı, bir yıl daha yürürlükte olmakla beraber hâkimler tahliye kararı verebilirler’’.

Kararı veren mahkemenin en üst üyesi bu şekilde yorum yapıyor. Peki, iktidar partisi cephesinden herhangi bir çıt var mı? Evet var. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ancak durumu idare eden bir açıklama yapmakla yetindi. Onlar zaten şimdi Suriye yerine Mısır ile uğraşıyorlar. Sanki kendi ülkelerinde demokrasi baharı esiyormuş gibi şimdi Mısır’a demokrasi getirmeye çalışıyorlar. Suriye’de Beşar Esad’ı devirmeye çalışırlarken ellerinde bulunan Mısır’ı da kaybettiler. Sözde bir de Avrupa Birliği Ülkelerine demokrasi sınavını kaybettikleri yönünde yaygara yapmakla meşguller. Hay sizin demokrasi anlayışınızı seveyim. Demokrasiyi kimin işletip işletmediğini bilmeyen mi var? Hadi bakalım buyurun, Anayasa Mahkemesinin kararı ortada. Hadi bakalım yasaların emrettiği görevi yerine getirin de demokrasi anlayışınızı görelim.

Siyasi iktidar partisi bu arada Anayasa Mahkemesinden sonra bir tokat da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden yedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de vatandaşına biber gazı sıkan iktidar partisine cezayı kesti.2006 yılından bugüne kadar vatandaşlara sıkılan her bir biber gazı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidecek olursa iktidar sahipleri ayvayı yedi. Bundan böyle artık hem biber gazı sıkamayacaklar hem de tazminat için milyar rakamlar ödeyecekler. Adalet Bakanı ile Başbakan bakalım bu tazminatların altından nasıl kalkacaklar.

Şimdi uzun tutukluluk süreleri ile ilgili Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen halen daha Ağır Ceza Mahkemeleri harekete geçmemiş ise bunun bir tek açıklaması olur. O da bu davalar açılmadan önce hâkimleri koruma altına alan yasadır. O da hâkimlerin verdikleri hatalı kararlar dolayısıyla kendileri yerine ancak devlete karşı dava açılabileceğidir. İşte hâkimleri bu yasa rahatlatmaktadır. Anayasa Mahkemesi tahliye edilecek tutukluları isim isim saymadığı müddetçe Ağır Ceza Mahkemeleri kısa bir süre içinde tahliye kararları vereceklerini tahmin etmiyorum. Ancak yine de göstermelik birkaç tutuklu tahliye edilebilir. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili, Mustafa Balbay, Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Engin Alan ve Gazeteci Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunan yurtseverler için uzun tutukluk süreleri ile ilgili tahliye olabileceklerine inanmıyorum. Bırakın bu Milletvekillerin tahliyelerini, hukuksuz yargılama böyle giderse yakında Ağır Ceza Mahkemesi, Denizli Milletvekili olan ve halen tutuksuz yargılanan İlhan Cihaner’i de içeri atacak.

Bu aşamada Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekillerine büyük iş düşüyor. Bilindiği üzere Türkiye Büyük Millet Meclisine yeniden seçilen Cemil Çiçek yeni bir liderler turu yaptı. Yapılmış olan görüşmelerden ne çıktı bilmiyorum ama benim naçizane önerim, Anayasa turu yapmakta olan Cemil Çiçek’e görevi hatırlatılmalıdır. Yani halkın iradesinin tutukluluğu devam ettiği müddetçe yeni anayasa çalışmalarının sonuçlanamayacağının bildirilmesidir. Bildiğiniz üzere bu konuda Meclis Başkanı Cemil Çiçek daha önce tutuklu Milletvekillerinin salıverilmesine ilişkin çıkarılacak yasalar ile ilgili söz vermesine rağmen sözünün arkasında durmamıştı. Bu durum Cemil Çiçek’e ayrıntılı olarak anlatılmalı ve sözüne sahip çıkması istenmelidir. Yoksa tutuklu milletvekillerine muhalefet partileri sahip çıkmadığı müddetçe bu vekillerin salıverilmesi hayal olur. Bu konuda çözüm için daha önce de söylediğim gibi çıkarılacak tek bir yasa var. O da, hâkimlerin vermiş oldukları kusurlu kararlardan dolayı açılacak olan davaların devlet yerine, eskiden olduğu gibi yine kendilerine yönelik açılabilmesinin sağlanmasıdır. Bakın bakalım o zaman bu kadar uzun tutukluluk süreleri oluyor mu? Ne dersiniz? Haksız mıyım? 15.07.2013

SAİT BALCI

Paylaş

One thought on “BEKLEMEYE GEREK YOKMUŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title