BugünMakaleler

AVRUPA KONSEYİ ÖCALAN’I NEDEN ZİYARET ETTİ?

cropped-DB32A183F424-3.jpgGeçen hafta İmralı’da sessiz sedasız bir ziyaret gerçekleşti. Hem de kimsenin ruhu duymadan. Bu ziyareti Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi ( CPT ) gerçekleştirdi. Bu komite daha önce de Öcalan’ı ziyaret etmişti. Şimdi tekrar ziyaret ediyorlar. Ziyaretin amacı Öcalan’ın kötü muamele görüp görmediği ve fiziki tutukluluk koşullarının iyi olup olmadığına yönelik olduğu söyleniyor. Fakat bu ziyaretin Milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması teklifinin TBMM Anayasa Komisyonunda görüşüldüğü döneme rastlaması ilginç. Hatta HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın ABD ziyaretinden dönüşüne denk gelmesi de bir tesadüf olsa gerek.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra ortada yine bir takım dolapların dönmeye başladığını söyleyebilirim. Zaten ülkemize ne zaman bir ziyaretçi gelmişse hep huylanmışımdır. Hele hele ABD’li ve Avrupalı parlamenterler hiç boşuna gelmezler. Çünkü bu eşek oğlu eşeklerin gündeminde hep ülkeyi karıştırmak vardır. Ya yapmış oldukları bir anlaşma varsa onu denetlemeye gelirler, ya da ayar çekmeye gelirler. Başka türlü ülkemize gelmezler. Ülkemizin ahde vefası için ise hiç gelmezler. Çünkü huyları budur. Kendi ülkelerinin geleceği için bizim ülkemizi sömürmeye gelirler.

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muamele Önleme Komitesi sözde Öcalan’ın İmralı’daki yaşam şartlarını kontrole gelmiş. Yerseniz tabi. Açılım süreci boyunca pek gelmeyen heyet şimdi neden geldi sanıyorsunuz? Gerçekten Öcalan’ın İmralı’daki yaşam şartları için mi geldi sanıyorsunuz? Onlar Öcalan’ın İmralı’daki yaşam şartlarını istesek de istemesek de bozamayacağımızı çok iyi bilirler. Bize teslim etmelerinin şartlarından birisi de zaten buydu. Daha teslim alınırken sözler verilmişti. Şimdi iktidar partisi durduk yerde ne diye Öcalan’a kötü muamele yapsın? Açılım Süreci boyunca düzenli olarak İmralı’ya araç kaldıran bu iktidar değil mi? Öcalan ile Hakan Fidan’ı görüştüren bu iktidar değil mi? Balyoz ve Ergenekon Davalarında emekli ve muvazzaf komutanların karşısına teröristlerden gizli tanık yapan bu iktidar değil mi? Elbette bu iktidar ABD’ye karşı elini verip kolunu kaptıran bu iktidar Öcalan’ın yaşam şartlarını bozabilir mi?

Mesele Öcalan’ın yaşam şartları değil efendim. Mesele Öcalan üzerinden siyasi baskıları arttırmaktır. Hükümeti eskiden olduğu gibi yeniden Açılım Masasına oturtmaktır. HDP’li Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını önlemektir. Hükümete bu konuda ayar vermektir. Yoksa Avrupa Konseyi durduk yerde ülkemize gelmez. Bu iş için de geliyoruz demezler. Gelirler ve düzenledikleri raporlar üzerinden siyasi baskı yaparlar. Ülkemizdeki aydınlara karşı yapılan baskılara duyarsız kalırlar ancak güvenlik güçlerinin PKK Terör Örgütüne karşı yaptığı operasyonlara karşı tepki verirler. PKK’yı terörist örgüt olarak tanımlarlar ancak el altından silah vermeyi de ihmal etmezler. Bunların barış anlayışı budur. Bunların çağdaş uygarlık anlayışı da budur.04.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title