BugünMakaleler

AKP’DE HESAP GÜNÜ

sait-balci- ortam dosyası

DENİZ FENERİNİ UNUTMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZASINI UNUTTURMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTTURMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTTURMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA

Değerli okurlar, bu satırları yazmaya başladığım saatlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP’li eski Bakanlardan Zafer Çağlayan’ın oylaması bitmiş, sonuçlar açıklanmıştı. Açıklanan sonuçlara göre de Zafer Çağlayan, Yüce Divan’a gönderilmesi 242 evet oyuna karşılık 264 hayır oyu ile ret edilmişti. 19 AKP’li Milletvekili Zafer Çağlayan için Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde oy kullanırken, 11 Milletvekili de çekimser oy kullanmıştı. Açıkça söylemem gerekirse, AKP’de fire bekliyordum ama bu kadarını da beklemiyordum. Demek ki iktidar partisinin içinde halen daha namuslu dürüst insanlar varmış. Bu milletvekilleri komisyon üyelerinin aksine Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’da yargılanmasını uygun görmüşler. Zafer Çağlayan’ı Yüce Divan’a göndermek isteyen AKP’li Milletvekillerini kutluyorum. Dilerim bu Milletvekilleri bundan sonra da aynı tavırlarını devam ettirirler. Nerede bir yolsuzluk varsa o yolsuzluktan da hesap sorarlar.

Sözü tekrar Zafer Çağlayan’a getireyim. Evet, Zafer Çağlayan Yüce Divan’a gönderilmedi. Ancak bana göre bu sonuçlar ile aklanmadı da. Kim ne derse desin, muhalefet milletvekilleri ile birlikte 19 AKP’li Milletvekili de Zafer Çağlayan’ı suçlu buldu. Hatta çekimser oy kullanan 11 AKP’li Milletvekili de, Zafer Çağlayan’ın suçsuz olduğuna inanmadıklarını gösterdiler. Yani bu Milletvekilleri Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a gitmesi yönünde oy kullanmadılar ama suçsuz da bulmadılar. Bu sonuçlardan sonra Zafer Çağlayan’ın yerine ben olsam, er oğlu er olarak ‘’Yüce Divan’da aklanıp geleceğim’’ derim. Kendi hür irademle ‘’Beni Yüce Divan’a gönderin’’ derim. Bugünden itibaren ömür boyu bu ezikliğin içinde yaşayacağıma Yüce Divan’da yargılanmayı tercih ederim. Fakat Zafer Çağlayan’da böyle bir yürek yok ki, yargılanmayı kabul etsin. Ancak nereye kadar? Zafer Çağlayan nereye kadar kaçabilir? Bundan böyle nereye gitse bu dosyalar onun peşini bırakmaz. Başını ne zaman yastığa koysa hep karşına çıkar. Kolay değil elbet suç duygusu ile yaşamak. AKP’li Milletvekilleri Yüce Divan’a göndermeseler de, Zafer Çağlayan artık bundan sonra vicdanen rahat olamaz. Mecliste aklanabilir ama vicdanlardan aklanamaz.

Zafer Çağlayan ile ilgili oylama da alınan sonuçlar bir defa daha gösterdi ki, milletvekillerine ne kadar baskı da yapsanız demek ki fayda etmiyormuş. Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a gitmesi yönünde oy kullanan AKP’li Milletvekilleri de insafa gelebiliyorlarmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da devreye girse sonuç yine değişmeyebiliyor muş. Bu sonuçlar Zafer Çağlayan ile beraber diğer eski 4 AKP’li Bakanlara AKP’li Milletvekillerin de inanmadığını gösterdi. Hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen gösterdiler. ‘’Paralel Devlet’’ hedef saptırmasına rağmen gösterdiler. Yoksa sonuçlar bu şekilde çıkmazdı.

Peki, bundan sonra ne olacak? AKP’nin hali ne olacak? Cumhurbaşkanı’nın hali ne olacak? AKP Milletvekilleri bile adı yolsuzluklara karışan eski 4 Bakanını suçlu görürken toplum suçsuz görebilir mi? Toplum yine ‘’Çalıyorlar ama iş de yapıyorlar’’ demeye devam edebilir mi? Yoksa tamam artık buraya kadardı mı derler? Bunu ileri günlerde göreceğiz. Ancak bu saatten sonra hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak.

Yarın iktidar partisinin diğer eski 3 Bakanı hakkında yapılan oylamayı analiz etmeye devam edeceğim. Şimdilik esen kalın.21.01.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title