BugünMakaleler

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

cropped-DB32A183F424-3.jpgBugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 96. yılını kutluyoruz. AKP iktidarının bayramın kutlanmasına terör bahanesi ile izin vermemesine rağmen kutluyoruz. Çünkü bu bayram Türk Milletinin bayramıdır. Hepimizin bayramıdır. Milli Mücadelenin başlangıç bayramıdır. Bu yüzden bu bayramı her şeye rağmen kutluyoruz. Gençlerimiz ile kutluyoruz. Kadınlarımız ile kutluyoruz. Milli Mücadeleye inanmış tüm yurttaşlarımız ile kutluyoruz. Bu şartlar altında nasıl kutlanabilirse öyle kutluyoruz.

Şimdi kutlamakta olduğumuz bayramın geçmişine gidelim. Daha da doğrusu bu bayramı neden kutlamakta olduğumuzu hatırlayalım. Bayramı kutlamamıza vesile olan olayı anımsayalım. Biliyorsunuz 1914’de başlayan Birinci Dünya Savaşı tam dört yıl sürmüştü. Bu savaşta Osmanlı İmparatorluğu, Almanya, Avusturya- Macaristan İmparatorluğu ve İtalya safında yer almıştı. Savaşı İngiltere, Fransa ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu itilaf devletleri kazanmıştı. Biz de yenilen ittifak devletlerinin içinde olduğumuz için yenilmiş sayıldık. Savaşın bitmesiyle beraber Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu anlaşmaya göre Fransızlar Adana ve Hatay’ı, İngilizler Urfa – Mardin ve Merzifon’u, İtalyanlar Antalya’yı, Yunanlılar da İzmir’i işgal ettiler. Böylece itilaf devletleri yurdumuzun büyük bir bölümünü paylaşmış oldular.

İtilaf devletlerinin yurdumuzu işgal etmesinden sonra Mustafa Kemal Atatürk işgalci devletleri yenmek ve yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar verdi.16 Mayıs 1919 günü Bandırma vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. Vapur 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ulaştı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasından sonra İstanbul Hükümeti Atatürk’ü geri çağırdı. Ancak Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için gelmişti. Bu yüzden İstanbul hükümetinin çağrısına olumsuz yanıt vererek askerlikten istifa ettiğini bildirdi. Atatürk’ün askerlikten istifa etmesi milli mücadeleye başladığının bir göstergesiydi.

Böylelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak bastığı günü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlamaktayız. Bu bayramı bu yılda AKP hükümetinin yapmış olduğu tüm engellemelerine rağmen kutluyoruz. Atatürk Gençliği’ de İstanbul’da ‘’Birinci vazife yürüyüşü’’ nü gerçekleştirerek bayramı kutluyorlar. Son yıllarda milli bayramlarımıza sahip çıkan bu gençleri gönülden kutluyorum. Onlarla gurur duyuyorum. Kimden bahsettiğimi sanırım anlamış olmalısınız. Evet, kısa adı TGB olan Türk Gençlik Birliği’nde bahsediyorum. Bu gençler Atatürk’ün kendilerine emanet etmiş olduğu laik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkıyorlar. Görevlerini başarıyla sürdürüyorlar. Bu gençler sayesinde geleceğe umutla bakıyorum.

Türk Milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını büyük bir coşkuyla kutluyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de bu vesile ile bir kez daha saygıyla anıyorum. Yaşasın Türk Milleti! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti! 19.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title